رأی‌گیری مجدد در تایلند 'چند هفته وقت لازم دارد'

حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرات مخالفان دولت در مقابل دفتر خانم یینگلاک نخست‌وزیر

کمیسیون انتخابات تایلند می‌گوید که برگزاری مجدد انتخابات در حوزه‌هایی که رای‌گیری بدلیل اعتراض مخالفان دولت انجام نشده یا با اختلال مواجه شده است به چند هفته زمان نیاز دارد.

معترضان دیروز یکشنبه (سیزدهم بهمن) انتخابات را در بعضی مناطق بانکوک، پایتخت و مناطقی در جنوب کشور مختل کردند و مانع از رای دادن میلیون‌ها نفر شدند.

به گفته کمیسیون انتخابات تایلند، شش میلیون نفر نفر نتوانسته‌اند رای بدهند، اما ۸۹ درصد حوزه‌های رای‌گیری بدون مشکل کار خود را انجام داده‌‎اند.

دولت قصد دارد انتخابات را در مناطقی که رای گیری مقدور نبوده هر چه سریعتر برگزار کند چرا که به گزارش جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی، پارلمان جدید تا زمانی که ۹۵ درصد کرسی های آن اشغال نشده باشد نمی تواند کار خود را آغاز کند.

اما به گفته کمیسیون انتخابات برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای به چند هفته وقت نیاز است.

شواهد نشان می دهد که حزب حاکم احتمالا در انتخابات دیروز برنده شده است، اما عدم تشکیل پارلمان ممکن است باعث بلاتکلیفی سیاسی شود.

خانم یینگلاک شیناوات نخست وزیر که به دلیل اعتراضات ضد دولتی، انتخابات زودرس برگزار کرده بود، دیروز از تصمصم خود دفاع کرد و برگزاری انتخابات را "مهم" خواند چون مردم می‌توانند از "حق دموکراتیک" خود برای رای دادن استفاده کنند.

اما سوتیپ توئکسوبان، رهبر مخالفان دیروز گفت که نتیجه انتخابات مورد تایید آنها نیست چون "نمایانگر قانون اساسی و خواسته ملت نیست."

او گفت: "اطمینان دارم این انتخابات به تشکیل دولت جدید منجر نخواهد شد."

"ما دست از مبارزه نخواهیم کشید و به مبارزه ادامه خواهیم داد. هدف ما تعطیلی ادارات دولتی است، بنابراین از ما نخواهید تا به آنها اجازه فعالیت بدهیم."

تظاهرات مخالفان امروز هم در بخش‌هایی از بانکوک ادامه پیدا کرده است.

معترضان تعداد راه بندها در مناطق ارتباطی مهم پایتخت را از هفت به پنج کاهش داده‌اند و علت آن را ترس هجوم پلیس عنوان کرده‌اند، اما برخی نیز علت این امر را کاهش شمار معترضان دانسته‌اند.

مخالفان خواهان آن هستند که یک "شورای مردمی" غیر منتخب برای اصلاح نظام سیاسی جای دولت را بگیرد.

آنها دولت خانم یینگلاک را متهم می‌کنند که آلت دست برادرش تاکسین است. آقای تاکسین که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ نخست وزیر بود با کودتای نظامی برکنار شد و اکنون در تبعید خود خواسته به سر می‌برد.

معترضان می‌گویند که احزاب متحد آقای تاکسین رای مردم را در مناطق غیرشهری می‌خرند تا اهداف مالی خود را دنبال کنند، اما این اهداف به اقتصاد کشور لطمه می‌زند.

حزب دموکرات که مهمترین حزب مخالف دولت است در در دو دهه گذشته موفق نشده اکثریت پارلمان را در دست بگیرد.

مطالب مرتبط