'جن‌گیری' از جمهوری آذربایجان

حق نشر عکس BBC World Service

ویدئویی از مراسمی که ادعا می‌شود در آن در جمهوری آذربایجان از زنی "جن‌گیری" می‌شود، به یکی از پربیننده‌ترین و بحث برانگیزترین موضوعات این کشور تبدیل شده، و حتی چند نمونه تقلید طنزآمیز هم از آن انجام شده است.

در چند هفته اخیر ماجرای زن جوانی بنام لامیا علیووا (علی‌اف) توجه مردم این کشور را جلب کرده است.

خانواده این زن می‌گویند او جن‌زده شده است. خانم علیووا که تصور می‌شود ۲۴ ساله باشد، اولین بار در اوایل ماه ژانویه (اواسط دی ۱۳۹۲) در یک برنامه تلویزیونی این کشور حاضر شد.

کمی بعد ویدئویی در اینترنت منتشر شد که در آن شخصی بنام وصال مردینلی که خود را جن‌گیر می‌خواند، مشغول درمان خانم علیووا است. در این ویدئو آقای مردینلی برای خانم علیووا آواز و دعا می‌خواند، و او هم با چشمانی کاملا باز به او خیره می‌شود، و گاهی به‌خود می‌پیچد و صدایی شبیه غرشی خفیف از خود در می‌آورد. مسأله تکان‌دهنده برای بسیاری این است که این فرد به‌دفعات پوست این زن را با کبریت می‌سوزاند.

در جمهوری آذربایجان این ویدئو ۱۸۰ هزار بار دیده شده، و در توئیتر و فیس‌بوک بحث‌های گسترده‌ای درباره آن به‌راه افتاده است.

خیلی‌ها می‌گویند که این خانم یک زن جوان آسیب‌پذیر و بی‌پناه است که حال روحی و روانی خوبی ندارد و از او سوء استفاده شده است.

در یکی از نظرات ارائه شده در فیس‌بوک آمده: "واضح است که او اعصاب درست و حسابی ندارد و از نظر روحی بیمار است." یک حقوقدان داستان این خانم را نمونه‌ای از "قرار گرفتن مستقیم تحت شکنجه" خواند.

خود خانم علیووا در مصاحبه با بی‌بی‌سی آذری تأکید کرده که به حقوقش تجاوز نشده است. او می‌گوید که به خواست خود نزد آقای مردینلی رفته، و برای معالجات بیشتر دوباره پیش او رفته است.

خانیم جوادووا، خبرنگار بی‌بی‌سی در باکو، می‌گوید که با اینکه خیلی از مردم جمهوری آذربایجان بشدت از این ماجرا انتقاد کرده اند، بعضی دیگر کاملا به "جن‌گیری" اعتقاد دارند و معتقدند که روح این زن به تسخیر شیطان درآمده، و حالا مشغول معالجه است.

او می‌گوید که در گذشته هم چند ویدئو از صحنه‌هایی که ادعا می‌شود به جن‌گیری مربوط است، در یوتیوب منتشر شده، و تلویزیون جمهوری آذربایجان به‌دفعات از افرادی که خود را غیب‌گو یا جادوگر می‌خوانند، برای شرکت در برنامه‌ها دعوت کرده است.

سابینا حسامووا، کارمند وب‌سایت آذری Azvision، می‌گوید که چنین برنامه‌هایی "صرفا تبلیغی برای پول درآوردن" دکترهای جادوگر است که از افراد خرافاتی سوء استفاده می‌کنند.

وب‌سایت Azvision یک ویدئوی طنزآمیز ساخته و در آن "جن‌گیری" را مورد تمسخر قرار داده است.

این ویدئو هم بطور گسترده‌ای به اشتراک گذاشته شده است. یک گروه جوانان این کشور هم برای تأکید بر رواج فساد در میان معلمان یک ویدئوی طنزآمیز ساخته اند و می‌گویند که دسته‌ای از معلمان در ازای دادن نمرات بهتر از دانش‌آموزان رشوه می‌گیرند.