مدیر ارشد تلویزیون ژاپن کشتار نانجینگ را انکار کرد

حق نشر عکس 1
Image caption چین می‌گوید نزدیک به سیصد هزار شهروند غیر نظامی و سرباز این کشور توسط ژاپنی‌ها در شهر نانجینگ کشته شدند

یکی از مدیران ارشد ان، اچ کی، تنها سازمان ملی پخش برنامه های رادیو تلویزیونی در ژاپن، کشتار نانجینگ در چین توسط نیروهای ژاپن را انکار کرده است.

نائوکی هیاکوتا این اظهارات را هنگام تبلیغ برای یکی از کاندیداهای دست راستی برای انتخابات فرمانداری توکیو، پایتخت ژاپن بر زبان آورده است.

آقای هیاکوتا نویسنده مشهوری در ژاپن است و یکی از دوازده عضو هیات مدیره تلویزیون ان اچ کی است.

او سال پیش توسط شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن منصوب شد.

روزنامه آساهی نوشته که آقای هیاکوتا در سخنان خود گفته است "در سال ۱۹۳۸، چیانگ کای‌شک، رهبر وقت چین تلاش کرد تا مسئولیت کشتار نانجینگ را متوجه ژاپن کند اما ملل جهان توجهی نکردند. چرا؟ چون چنین چیزی هیچ‌گاه اتفاق نیفتاد."

آقای هیاکوتا گفته است که در زمان جنگ، جنایت‌هایی از طرف همه انجام شد و لزومی ندارد در این باره به دانش‌آموزان ژاپن درس داده شود.

سخنگوی دولت ژاپن گفته است که از سخنان مدیر ارشد تلویزیون ان اچ کی در این باره آگاه است اما از اظهارنظر در باره آن خودداری کرده است.

اظهارات آقای هیاکوتا چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که کاتسوتو مومی، رئیس جدید تلویزیون ان اچ کی ژاپن گفت که استفاده نیروهای ژاپنی از بردگان جنسی در زمان جنگ جهانی دوم، امری معمول برای هر کشور در زمان جنگ است.

او با ابراز شگفتی از این که سخنان او مورد انتقاد بین‌المللی قرار گرفته، افزوده بود که چنین زنانی در هر کشوری که در جنگ بود، از جمله فرانسه و آلمان، یافت می‌شد.

رئیس تلویزیون ان اچ کی چند روز بعد از سخنان خود پوزش خواست.

چین می‌گوید نزدیک به سیصد هزار شهروند غیر نظامی و سرباز این کشور در زمستان سال‌های ۱۹۳۷ و ۱۹۳۸ پس از ورود سربازان ارتش ژاپن به شهر نانجینگ کشته شدند. گروهی از مورخان ژاپنی در مورد این ارقام ابراز شک و تردید کرده‌اند.

مطالب مرتبط