سفیر آلمان به وزارت امور خارجه اوکراین احضار شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption تجمع هزاران تن از مخالفان در مرکز کیف، پایتخت اوکراین ادامه دارد

وزارت امور خارجه اوکراین، سفیر آلمان در این کشور را به دلیل تهدید به وضع تحریم علیه اوکراین به این وزارتخانه احضار کرده است.

وزیر امور خارجه آلمان پیشتر گفته بود در صورتی که هیچ راه حلی برای بحران سیاسی اوکراین پیدا نشود، باید این کشور را به وضع تحریم‌هایی تهدید کرد.

یک مقام بلندپایه دولت اوکراین گفته است که آلمان باید از اظهارنظرهای تحریک آمیز خودداری کند.

نشست پارلمان اوکراین برای بررسی درخواست‌های مخالفان امروز برگزار شد اما ادامه آن به تعویق افتاد.

در این نشست، مخالفان درخواست خود برای آزادی معترضان در بند و کاهش اختیارات ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین را ارائه دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در نشست امروز پارلمان، هنگامی که نمایندگان طرفدار دولت در حال سخنرانی بودند، مخالفان شعارهایی علیه آنها سر دادند

مخالفان خواهان آن هستند که انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری در اوکراین برگزار شود. مخالفان می‌گویند برپایی این انتخابات باعث می‌شود تا اعتماد مردم بار دیگر جلب شود.

در نشست امروز پارلمان، هنگامی که نمایندگان طرفدار دولت در حال سخنرانی بودند، مخالفان شعارهایی علیه آنها سر دادند.

نمایندگان طرفدار دولت هم مخالفان را به بی‌مسئولی متهم کرده‌اند.

این در حالی است که تجمع هزاران تن از مخالفان در مرکز کیف، پایتخت اوکراین ادامه دارد و آنها همچنان برخی از ادارات دولتی را در اشغال دارند.

اتحادیه اروپا و آمریکا مذاکرات مقدماتی برای ارائه یک کمک مالی به اوکراین را شروع کرده‌اند. ارائه این کمک به تشکیل یک دولت تکنوکرات و اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور منوط شده است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه شنبه چهارم فوریه به کیف سفر می‌کند تا با مقامات دولتی و رهبران مخالفان در باره راه‌های پایان دادن به بحران مذاکره کند.

مطالب مرتبط