هشدار طالبان پاکستان به عدم حضور نمایندگان دولت در مذاکرات صلح

حق نشر عکس AFP
Image caption نخستین دور مذاکرات نمایندگان طالبان و نمایندگان دولت قرار بود روز سه شنبه برگزار شود

طالبان پاکستان واکنش خشمگینانه‌ای نسبت به غیبت نمایندگان دولت پاکستان در مذاکرات صلح نشان داده است.

یک عضو هیات طالبان پاکستان نسبت به این اقدام دولت پاکستان هشدار داده و گفته است "هر اتفاقی می‌تواند بیفتد."

هیات طالبان در حال حاضر اسلام آباد را ترک کرده است.

در همین حال از پیشاور خبر رسیده که انفجاری انتحاری در برابر هتلی در پیشاور روی داده که حداقل هشت نفر کشته و بیش از بیست نفر هم زخمی شده‌اند. این انفجار در منطقه شیعه نشین شهر روی داده است و هنوز گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است. طالبان پاکستان در این منطقه فعال است.

مذاکرات

اوائل صبح امروز نمایندگان دولت پاکستان از نمایندگان طالبان خواستند تا قبل از شروع مذاکرات، "بعضی مسایل را روشن کنند."

اصرار طالبان پاکستان بر اجرای قوانین شریعت اسلامی و آزادی زندانیان سیاسی بر مذاکرات صلح سایه انداخته است.

ساعاتی قبل از آنکه قرار بود نمایندگان گروه اسلامگرای طالبان و دولت پاکستان نخستین دور مذاکرات خود برای بررسی راه‌های پایان دادن به خشونت و برقراری صلح بین دو طرف را در روز سه شنبه، ١٥ بهمن (٤ فوریه) آغاز کنند، گزارش شد که این مذاکرات به تعویق افتاده است.

این در حالی است که محمد ابراهیم، یکی از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته بود که امیدوار است این مذاکرات به برقراری صلح در پاکستان منجر شود.

محمد ابراهیم برگزاری مذاکرات بین دو طرف را رویدادی مهم برای پاکستان توصیف کرد و از تلفات سنگین درگیری بین دولت پاکستان و طالبان سخن گفت.

در همانحال، رحیم الله یوسف، روزنامه نگار و عضو کمیته مذاکره دولت پاکستان، ضمن استقبال از آمادگی طالبان برای مذاکرات آشتی، گفت که موفقیت در چنین مذاکراتی مستلزم برقراری آتش‌بس و پایان دادن به خشونت است.

وی با دشوار توصیف کردن گفتگوها، گفت که انتظار ندارد در جلسه روز سه شنبه، دو طرف به موضوعات اصلی بپردازند.

منابع دولتی پاکستان دستور کار جلسه روز سه شنبه را "گفتگوهای غیر رسمی" برای ارزیابی مواضع دو طرف و نحوه ادامه مذاکرات توصیف کرده‌ بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شریف تلویحا توسل به نیروی نظامی در صورت شکست مذاکرات صلح را مطرح کرده است

تلاش برای پایان دادن به حدود یک دهه خشونت اسلامگرایان افراطی در پاکستان از طریق مذاکره با آنان به ابتکار نواز شریف، نخست وزیر، آغاز می‌شود هر چند وی تلویحا استفاده از اقدام نظامی در صورت شکست مذاکرات را نیز مردود ندانسته است.

در صورت آغاز عملیات نظامی، ارتش پاکستان در صدد برخواهد آمد مناطق قبیله‌نشین شمال غرب پاکستان را از اسلامگرایان مسلح پاکسازی کند.

طی سال‌های اخیر، این منطقه کمابیش تحت تسلط گروه‌های اسلامگرا از جمله طالبان و متحدان آنان قرار داشته است.

مذاکرات دشوار

طی چند هفته اخیر، مساله نحوه پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز شورشیان طالبان در جلساتی با شرکت مقامات دولتی و رهبران گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی پاکستان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و از جمله، اعضای پارلمان پاکستان جلساتی را به بررسی این موضوع اختصاص دادند.

اگرچه طی ماه گذشته میلادی، پاکستان شاهد تشدید حملات اسلامگرایان شورشی به خصوص به مراکز و نفرات نظامی پاکستان بود اما ظاهرا دولت تصمیم داشته اجازه ندهد این حملات مانع از برگزاری مذاکرات صلح شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption هدف از مذاکرات پایان دادن به یکدهه خشونت پر تلفات در پاکستان است

هدف دولت از این مذاکرات رسیدن به نوعی تفاهم با گروه طالبان و پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز آنان است که طی حدود یکدهه گذشته، به کشته شدن نزدیک به پنجاه هزار نفر منجر شده است. شماری از این افراد در حملات طالبان، از جمله عملیات انتحاری این گروه جان خود را از دست داده‌اند.

چند روز پیش از آغاز مذاکرات، گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از اینکه طالبان برای موافقت با مذاکرات صلح، پیش شرط‌هایی را تعیین کرده است که از جمله شامل پوشش اسلامی اجباری برای زنان، برقراری دادگاه‌های شرع و جاری کردن احکام اسلامی، آزادی تمامی زندانیان طالبان و خروج واحدهای ارتش پاکستان از مناطق قبیله نشین است.

در پی انتشار این گزارش، کارشناسان پاکستانی گفتند که این شرایط برای بسیاری از مردم پاکستان غیرقابل قبول است و به این ترتیب، امیدی به موفقیت مذاکرات صلح نمی‌رود، اما بعدا، نمایندگان طالبان در مذاکرات صلح، وجود چنین پیش شرط‌هایی را تکذیب کردند. به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که اسلامگرایان پاکستانی نیز گرفتار چند دستگی هستند.

گروه موسوم به "تحریک طالبان پاکستان" یا طالبان پاکستانی حدود شش سال پیش به شکل ائتلافی از تعدادی گروه اسلامگرا اعلام موجودیت کرد و گفت که هدف از تشکیل این گروه، مبارزه با دولت پاکستان به منظور استقرار حکومت شرع در این کشور، مبارزه با آمریکا و ناتو و کمک به شورشیان طالبان در افغانستان است.

طالبان پاکستانی خود را جدای از طالبان افغانستان معرفی می‌کند هر چند از عملیات شورشیان افغان حمایت به عمل می‌آورد. مقامات افغان و برخی مقامات آمریکایی معتقدند که بدون چنین حمایتی، شورشیان افغان امکان ادامه عملیات علیه دولت این کشور را ندارند.

مطالب مرتبط