منع 'تبلیغ' همجنس‌گرایی در روسیه؛ قانونی که برای آمریکا غریبه نیست

حق نشر عکس AFP
Image caption قوانین آمریکا در سال‌های اخیر به سمت برابری برای همجنس‌گرایان رفته است

قانون ممنوعیت 'تبلیغ' همجنس‌گرایی برای خردسالان که در روسیه تصویب شده، مایه انتقادهای داخلی و بین‌المللی از جمله اعتراض رئیس‌جمهوری آمریکا شده اما برخی از ایالت‌های آمریکا هم با این قانون غریبه نیستند.

ایان آیرز و ویلیام اسکریج، دو استاد حقوق دانشگاه ییل یادآوری می‌کنند که هنوز در هشت ایالت آمریکا، دست‌کم روی کاغذ و طبق قوانین موجود، "تبلیغ" و "ترویج" همجنس‌گرایی ممنوع است؛ ایالت‌های یوتا، آریزونا، آلاباما، تگزاس، لوئیزیانا، میسیسیپی، اوکلاهاما و کارولینای جنوبی.

ایالت یوتا که "حمایت از همجنس‌گرایی" در مدرسه‌های آن ممنوع است، سه دوره پیش میزبان همین المپیک زمستانی بود که حالا در روسیه برگزار می‌شود.

در سال‌های اخیر سیاستمداران و گروه‌های مختلفی در آمریکا برای کاهش محدودیت‌ها برای همجنس‌گرایان و برابر کردن قوانین در قبال آنان تلاش کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، همواره از حرکت به سمت برابری حقوق همجنس‌گرایان حمایت کرده است.

در حال حاضر ۱۷ ایالت در آمریکا ازدواج همجنس‌گرایان را هم به رسمیت شناخته‌اند.

حق نشر عکس yale.edu
Image caption این دو حقوقدان با حمایت از اعتراض به قانون روسیه یادآوری کرده‌اند که قوانین مشابهی در آمریکا وجود دارد

قوانین فدرال و ایالتی رفته‌رفته در این جهت تغییر کرده‌اند اما کنش‌گران حامی حقوق همجنس‌گرایان می‌گویند هنوز همه آن‌چه می‌خواهند برآورده نشده است.

خبرها و حواشی درباره برگزاری بازی‌های المپیک زمستانه در سوچی روسیه که از روز جمعه ۷ فوریه آغاز می‌‌شود، زمینه‌ای شده است برای تقویت انتقادها از قانون اخیر "حمایت از خردسالان" در مقابل همجنس‌گرایی.

حقوقدانان حامی برابری می‌گویند در سایه موضع‌گیری‌ها علیه این قانون روسیه، نباید از چشم دور داشت که قوانین مشابهی هم در آمریکا وجود دارد.

'روابط غیر سنتی'

قانونی که در ماه ژوئن گذشته در روسیه تصویب شد، به‌صراحت از همجنس‌گرایی اسمی نبرده اما "تبلیغات درباره روابط جنسی غیرسنتی برای خردسالان" را ممنوع کرده است.

طبق این قانون، کسانی که اطلاعات مربوط به این "روابط غیرسنتی" را در اختیار افراد زیر ۱۸ سال می‌گذارند، جریمه نقدی می‌شوند.

حق نشر عکس AP
Image caption راهپیمایی همجنس‌گرایان در مسکو ممنوع است

این قانون، انتقادها و اعتراض‌هایی در داخل روسیه و همین‌طور در عرصه بین‌المللی برانگیخت و از جمله باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، بارها درباره آن سخن گفته و از آن انتقاد کرده است.

این موضوع به‌خصوص با نزدیک‌شدن زمان برگزاری بازی‌های المپیک بالاتر گرفته است.

شماری از ورزشکاران شرکت‌کننده از کشورهای مختلف، همجنس‌گرا هستند و این را پنهان نمی‌کنند.

اعلام شده که قرار است یک ورزشکار همجنس‌گرا، پرچم تیم اعزامی آمریکا به این مسابقات را در مراسم افتتاحیه به دوش بکشد.

منتقدان قانون منع تبلیغ همجنس‌گرایی در روسیه می‌گویند لحن آن روشن نیست و با تفسیرهای آزادانه، می‌تواند حتی به منع اعلام علنی چنین گرایشی منجر شود.

البته وضعیت مسکو، پایتخت روسیه، از پیش مشخص است چون به حکم دادگاه، برگزاری مراسم علنی و راهپیمایی همجنس‌گرایان برای صد سال در این شهر قدغن شده است.

با این حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در ماه‌های اخیر ضمن دفاع از این قانون گفته است که نباید مایه نگرانی ورزشکاران شرکت‌کننده شود چون قرار نیست کسی با آنان برخورد کند.

آقای پوتین گفته است همجنس‌گرایان می‌توانند به این بازی‌ها بیایند ولی "نباید امنیت روانی خردسالان را مختل کنند".

بهانه سیاسی

حق نشر عکس AP
Image caption منتقدان روسیه، خواستار تحریم المپیک زمستانه شده‌اند. سه دوره قبل هم یوتا که قوانین مشابهی دارد، میزبان این بازی‌ها بود.

از زمان جنگ سرد تا کنون دهه‌هاست که رهبران مسکو برای جامعه آمریکایی به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقیبان بین‌المللی شناخته شده‌اند و برای خیلی از آمریکایی‌ها مترادف "دشمن" قرار می‌گیرند.

مسکو و واشنگتن در ماه‌های اخیر دست‌اندازهای عمده دیگری نیز در روابطشان داشته‌اند؛ از جمله زمانی که آمریکا خواستار استرداد ادوارد اسنودن شد ولی روسیه به او پناهندگی موقت داد.

این دو استاد حقوق دانشگاه ییل آمریکا، ایان آیرز و ویلیام اسکریج، در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست نوشتند چنین قانونی باعث شده ولادیمیر پوتین در موقعیتی قرار بگیرد که نتواند از آن تمام و کمال حمایت کند و این شاید باعث شود آمریکایی‌ها هم درباره بعضی از قوانین خود دوباره فکر کنند.

آنها می‌گویند اگر انتقاد از قوانین روسیه صرفا بهانه‌ای سیاسی و مقطعی باشد، این "ریاکاری" است و فایده‌ای هم برای تغییر قوانین ندارد؛ چه در آمریکا و چه در روسیه.

از جمله قوانین مشابه در آمریکا این‌که مثلا در ایالت آریزونا ممنوع است همجنس‌گرایی به عنوان یک "سبک زندگی مناسب" معرفی شود.

طبق قانون این ایالت حتی مطرح‌کردن این که "روش‌های امنی برای روابط همجنس‌گرایانه" وجود دارد، برای خردسالان نامناسب است.

در آلاباما و تگزاس، اجباری است که در کلاس‌های درس تاکید شود همجنس‌گرایی "سبک زندگی قابل‌قبولی نیست".

در این دو ایالت، اجباری است که به خردسالان گفته شود "رفتار همجنس‌گرایانه، یک جرم کیفری است".

در حالی که در سال ۲۰۰۳ میلادی اعلام شد جرم‌شمردن رفتار همجنس‌گرایانه‌ای که "در خفا و با رضایت طرفین" صورت می‌گیرد، خلاف قانون اساسی ایالات متحده است.

ایالت یوتا با وجود قوانینش در منع "تبلیغ همجنس‌گرایی"، ۱۲ سال پیش میزبان المپیک زمستانی بود و در حاشیه این بازی‌‌ها، چنین اعتراض گسترده‌‌ای به آن قوانین نشد.

حال که روسیه با قانون مشابهی میزبان همان بازی‌هاست، مایه انتقاد شده است.

ایان آیرز و ویلیام اسکریج به بی‌بی‌سی می‌گویند اعتراض‌‌ها به قانون روسیه را تحسین می‌‌کنند اما به نظرشان بی‌راه هم نیست اگر کسی نگران باشد غوغای سیاسی در این باره، لزوم تجدیدنظر برخی از ایالت‌های آمریکا درباره قوانین ضد همجنس‌گرایی را در حاشیه قرار دهد.

مطالب مرتبط