بلاول بوتو ؛ تولد سیاسی یک بوتوی دیگر

حق نشر عکس BBC World Service

بلاول بوتو زرداری، حتی قبل از تولد در صحنه سیاسی پاکستان نقش داشت.

به یاد دارم که در سال ۱۹۸۸ که پس از پایان ناگهانی حکومت نظامی در پاکستان، این کشور به نظام سیاسی انتخاباتی وارد شده بود، بی نظیر بوتو در حالی که بلاول را حامله بود سرگرم مبارزات انتخاباتی پرحرارتی بود.

در حالی که ما به عکس هایی نگاه می کنیم که بلاول بوتو را با مادرش نشان می داد و مربوط به زمانی بود که او تازه متولد شده بود، بلاول می گوید: "گفته می شد تاریخ انتخابات را طوری تعیین کرده بودند که با تاریخ تولد من همزمان باشد. من زودتر از موقع متولد شدم و در نتیجه نقشه های آنان خنثی شد."

او با نیشخند توضیح می دهد که گزارش های آن موقع حاکی از این بود که رقبای سیاسی بی نظیر بوتو با تعیین تاریخ انتخابات، توطئه کرده بودند تا مطمئن شوند وضع حمل و مشغله مادری سبب شود که او فعالیت سیاسی را به ناچار کنار بگذارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بلاول بوتو و خواهرش بختاور بوتو زرداری. بختاور نیز قرار است وارد سیاست شود

پس از گذشت بیست و پنج سال، بزرگ ترین پسر بی نظیر بوتو هنوز هدف توطئه های شوم است.

طالبان و گروه های مسلح دیگر او را تهدید به مرگ می کنند و او تحت محافظت و مراقبت دائم زندگی می کند.

منتقدانش او را "یک سیاستمدار توییتر" می خوانند که اشاره به اشتیاق او به سر و کار داشتن با دنیای امن تر رسانه اجتماعی است. منتقدان همچنین سئوال می کنند که برای دوام آوردن در صحنه سیاست متلاطم و ناآرام یک پاکستان مدرن، آیا او به به حد کافی باقدرت و مقاوم- و حتی به حد کافی پاکستانی- است یا نه.

بلاول که در اقامتگاه خانوادگی خود در کراچی که به شدت از آن محافظت می شود با ما صحبت می کند، در پاسخ به این انتقادها می گوید: "من پسر بی نظیر بوتو هستم و در تمام مدت عمرم مرا تحت نظر داشته اند. همه به من نگاه می کنند و به من چشم دوخته اند."

ولی اگر هم او از این گونه انتقادات ناراحت باشد، آن را نشان نمی دهد.

روزی که به ملاقات او رفتیم با انرژی و مطمئن به نظر می رسید. تاریخ فستیوال سند که بلاول آن را برگزار می کند نزدیک بود. این جشن، یک فستیوال فرهنگی است که بلاول می گوید به دلیل احساس تعهدی که او به کشورش دارد آن را برنامه ریزی کرده.

او با احساس و پرحرارت در باره لزوم نجات میراث فرهنگی پاکستان از جمله بناهای تاریخی واقع در دره سند از جمله موهن‌جو دارو صحبت می کرد.

من یادآور شدم که بسیاری از این آثار تاریخی در مناطقی واقعند که تحت اداره حزب او یعنی حزب مردم پاکستان قرار دارد و به همین جهت می بایستی تا کنون از این آثار محافظت می شد.

ولی او اظهارات من را رد می کند و می گوید واضح است که حزب مردم پاکستان در پنج سال آخر حکومت دولت سابق، از ابنیه و میراث فرهنگی پاکستان مراقبت می کرد ولی روند خودمختاری ایالات، تنها به تازگی شروع شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بلاول بوتو به روابط گرم با پدرش تاکید می کند

همچنین انتقاداتی شده مبنی بر این که برگزاری یک چنین فستیوالی در محل ابنیه باستانی دره سند، به بناهای تاریخی باقی مانده از عصر برنز صدمه خواهد زد.

این فستیوال دو هفته ای شامل برنامه های مختلف از مسابقه کریکت و بادبادک هوا کردن گرفته تا نمایش آخرین مد لباس، فیلم و موسیقی است.

در این فستیوال به جلوه های فرهنگی ایالت سند که زادگاه بلاول بوتو است تاکید می شود و از سیاستمداران و پاکستانی های سراسر کشور برای شرکت در این فستیوال دعوت شده تا به گفته بلاول بوتو آنچه را پاکستانی ها را به هم پیوند می دهد جشن بگیرند.

ولی برای او این فستیوال فرهنگی، در باره چیزی به مراتب بزرگ تر و متهورانه تر است.

او می گوید تاکنون برای واگذار نکردن فضای فرهنگی و اجتماعی به چپگراها و راست گراهای افراطی کشور مبارزه ای صورت نگرفته است.

در طی مصاحبه، بلاول در حالی که در باره آنچه که آن را "قدرت نرم" یک سفیر فرهنگی می خواند صحبت می کند، بدون مقدمه لحن صحبتش را تغییر می دهد و از رویارویی با مخالفان حرف می زند.

او می افزاید نمایندگان پارلمان در اسلام آباد سرگرم بحث در باره بهترین راه مبارزه با افزایش نگران کننده خشونت هستند ولی در این باره حرف زیاد زده شده: "گفتمان همیشه یک گزینه است ولی ما باید یک موضع قدرتمند داشته باشیم. باید آنها را در میدان نبرد شکست داد."

یک چنین اظهار نظری جنگ طلبانه و در ضمن خطرناک است.

برخی او را تحسین می کنند و می گویند هنگامی که بسیاری سکوت کرده یا بیم تلافی ساکتشان کرده، بلاول بوتو با صراحت حرف می زند. او به دفعات شجاعت ملاله یوسف زی، را که هدف حمله طالبان قرار گرفته بود و نیز چودری اسلم، رئیس پلیس را تحسین کرده است. چودری اسلم که اخیرا در کراچی کشته شد، فرماندهی عملیات علیه پیکارجویان را به عهده داشت.

از طرف دیگر عده ای می گویند ملامت کردن سایر سیاستمداران و آنان را "بزدل" خواندن، از پشت دیوارهای بلند با برخورداری از محافظت کامل، کار به مراتب آسان تری است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بی‌نظیر بوتو هنوز علاقمندان فراوانی در پاکستان دارد

ولی سخنان بلاول بوتو ریشه در تاریخ تراژیک خانواده اش دارد.

اکنون تمرکز اصلی او بر روی این مسئله است که چه چیزی باید عرضه کند. او به طور فزاینده ای احساس می کند که او "این زندگی را انتخاب نکرده بلکه زندگی، او را انتخاب کرده".

شش سال پس از این که ترور مادرش او را به صحنه سیاسی پرتاب کرد، و در پی چند سال تحصیل در دانشگاه آکسفورد و نظاره گر بودن ریاست جمهوری پدرش آصف علی زرداری از نزدیک، بلاول بوتو می گوید اکنون وقت آن رسیده که در داخل حزبش مسئولیت بیشتری را قبول کند.

او گزارش های مکرر در باره بحث های تند با پدرش در مورد برنامه و عملکرد حزب مردم پاکستان را که در انتخابات سال گذشته پاکستان شکست خورد، رد می کند و به روابط گرم با پدرش تاکید می کند.

ولی پس از تکرار سئوال در باره اختلاف با پدرش، اذعان می کند که در پشت درهای بسته بحث هایی در باره این که چه اشتباهاتی شد و چه کار بهتری میتوان کرد، صورت می گیرد ولی تاکید می کند که این بحث ها مانع افتخار او به موفقیت های تاریخی که به دست آورده اند، نمی شود.

بلاول بوتو که اکنون ۲۵ سال دارد واجد شرط سنی برای احراز نمایندگی پارلمان است و می گوید احتمال نامزد شدن او در انتخابات میان دوره ای، موضوع بحث دایم حزبش است.

ولی می افزاید هدف اصلی او شرکت در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۸ است.

هنگامی که از او می پرسم که آیا مایل است مانند مادر و پدربزرگش نخست وزیر پاکستان شود، جواب می دهد: "واضح است که شما حرف من را قبول نخواهید کرد ولی هدف اصلی من این نیست."

بلاول بوتو، همواره بار سنگینی از گذشته اش را همراه خواهد داشت ولی تلاش کنونی او این است که دریابد شخص خودش و نیز پاکستان، برای آینده اش چه فکری در سر دارند.

مطالب مرتبط