خطر ریزش بهمن در جاده‌های کوهستانی تاجیکستان

راه دوشنبه-خاروغ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حرکت وسایل نقلیه در جاده دوشنبه-خاروغ تا حال مسدود است

کمیته امور اضطراری تاجیکستان، به شهروندان کشور درباره خطر ریزش ترمه (بهمن) در جاده‌های کوهستانی، هشدار داده است.

مسئولان این کمیته می‌گویند اگرچه برخی از جاده‌های کوهستانی، به استثنای راه دوشنبه-کولاب-خاروغ، باز است، اما خطر ریزش ترمه در آن جاها وجود دارد و ساکنان باید از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

این کمیته همچنین ساکنان شهر دوشنبه، پایتخت، را از خطرات ناشی از سقوط یخپاره‌های بزرگ از سقف بناها در این شهر هشدار داده و از آنها خواسته است که در این روزها از تردد در نزدیکی ساختمانهایی که در آنها چنین یخپاره‌های دیده می‌شود، خود را کنار گیرند (پرهیز کنند).

عارف شاه ناظم‌اف، سخنگوی کمیته امور اضطراری، روز چهارشنبه ۵ فوریه به بی‌بی‌سی گفت که کارمندان نجات این کمیته در صورت بروز مشکلاتی در این زمینه بلافاصله به کمک ساکنان خواهند رسید.

به گفته او، بارش برف زیاد در روزهای اخیر و ریزش بهمن، حرکت اتومبیلها در برخی از جاده‌های کوهستانی، از جمله راه دوشنبه-خاروغ را از سه روز قبل مسدود کرده و امکان رفت و آمد به ولایت بدخشان از راه زمینی وجود ندارد.

اما حرکت وسایل نقلیه در راههای دیگر، از جمله جاده خجند-دوشنبه و دوشنبه-رشت امکان‌پذیر است، هرچند خطر ریزش بهمن در برخی از نقاط کوهستانی این راهها وجود دارد.

آقای نظام‌اف افزود: “از روز ۲ فوریه سال روان تاکنون، به سبب فرود آمدن ترمه در چندی (ناحیه) از قسمتهای شاهراه دوشنبه-خاروغ در ناحیه درواز حرکت نقلیات در این شاهراه بسته است.”

به گفته او، کارمندان کمیته یکجا (همراه) با مسئولان راه و ترابری مشغول پاکسازی این راه هستند.

او گفت: “هنوز خطر فرآمدن ترمه در این سمت راه وجود دارد، اما با پاکسازی راه از ترمه حرکت وسایل نقلیه در این راه دوباره از سر گرفته می‌شود.”

هم‌اکنون تنها راهی که برای انتقال موادضروری به شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، باز است، راه خاروغ-مرغاب-اش قرقیزستان است. این در حالیست که طبق گزارشها، قرقیزستان گذرگاههای مرزی خود را با تاجیکستان، از جمله در مرز با ناحیه مرغاب، به طور یک‌جانبه بسته است.

این اقدام قرقیزستان در پی درگیری روز ۱۱ ژانویه میان مرزبانان دو کشور در منطقه مرزی اسفره، در شمال تاجیکستان، صورت گرفته است. به دنبال این درگیری قرقیزستان سفیر خود در دوشنبه را نیز فرا خوانده و روابطش با تاجیکستان تیره شده است.

مطالب مرتبط