توقف فروش سیگار در یکی از بزرگترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption سی.وی.اس در شهرهای مختلف آمریکا حدود ۷۶۰۰ شعبه و ۲۶ هزار پرسنل دارد

سوپرمارکت زنجیره‌ای سی.وی.اس که بیش از ۷۵۰۰ شعبه در سرتاسر آمریکا دارد، اعلام کرده از ماه اکتبر آینده دیگر سیگار و توتون نمی‌فروشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه (پنجم فوریه - ۱۶ بهمن) از این تصمیم استقبال کرد و گفت چنین رویدادی جان بسیاری از مردم را نجات خواهد داد.

سی.وی.اس که بیشتر به داروخانه‌هایش شهرت دارد، یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکاست که معمولا در مراکز شهرها شعبه‌های فراوان و حتی شبانه روزی دارد و اغلب اجناسی مرتبط با نیازهای روزانه و دم‌دستی شهروندان را تامین می‌کند.

لَری مِرلو، مدیرعامل سی.وی.اس گفته این تصمیم برای ما به معنای از دست دادن حدود ۲ میلیارد دلار درآمد سالانه است اما "این کار درستی است و باید انجامش داد."

به گفته آقای مرلو "تنباکو نباید در کنار محصولاتی که برای سلامت آدم‌ها عرضه می‌شود، حضور داشته باشد."

وی همچنین ابراز امیدواری کرده که این تصمیم سرمشقی شود برای سایر گروه‌های اقتصادی آمریکا و گفته: "وقتی ما آینده خود را به عنوان یک داروخانه و فروشگاهی که قرار است محصولاتی برای بهبود سلامت جامعه عرضه کند ارزیابی می‌کنیم، می‌بینیم در افق پیش روی ما سیگارو تنباکو جایگاهی ندارد."

سی.وی.اس در شهرهای مختلف آمریکا حدود ۷۶۰۰ شعبه و ۲۶ هزار پرسنل دارد که بسیاری از آنها داروساز یا پرستار و بهیار هستند.

این نخستین بار در تاریخ آمریکاست که یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ که مجوز فروش تنباکو دارد از سود کلان فروش دخانیات 'چشم‌پوشی' می‌کند.

در یک دهه اخیر، بسیاری از شهرهای آمریکا و کانادا، قوانین سختگیرانه‌ای برای عرضه و مصرف محصولات دخانی وضع کرده‌اند به امید آن که در افقی نزدیک بتوانند از تعداد سیگاری‌ها بکاهند.