سازمان ملل: کلیسای کاتولیک با سوء استفاده کشیشان از کودکان برخورد کند

حق نشر عکس Getty

کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد از واتیکان خواسته است که تمامی کشیشانی را که از کودکان سوء استفاده کرده اند، فورا برکنار کند.

این کمیته با انتشار گزارشی سیاست‌های واتیکان را که موجب سو استفاده جنسی از "هزاران کودک" شده محکوم کرده است.

این گزارش از نوع برخورد واتیکان با سیاست‌های پیشگیری از بارداری و سقط جنین نیز انتقاد کرده است.

کلیسای کاتولیک گفته است که گزارش کمیته حقوق کودک سازمان ملل را مطالعه خواهد کرد. واتیکان در عین حال نویسندگان گزارش را به دخالت در امور کلیسا متهم کرده است.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل از واتیکان خواسته است که نام کشیشانی را که "جرایم خود را پنهان کرده اند" افشا کند تا آنها مورد بازخواست قرار گیرند.

گزارش این کمیته می گوید که کلیسای کاتولیک از ده‌ها هزار کودک در سراسر جهان سوء استفاده جنسی کرده است.

واتیکان می گوید که از کشیشان خاطی حمایت نمی کند اما درخواست کمیته حقوق کودک سازمان ملل برای افشای اطلاعات را رد کرده است. واتیکان می گوید اطلاعات مربوط به کشیشان را فقط در اختیار دولت‌هایی قرار می دهد که می خواهند علیه کشیشان دست به اقدام حقوقی بزنند.

کلیسای کاتولیک ماه گذشته گفت که در یک فاصله زمانی دو ساله نزدیک به ٤٠٠ کشیش به دلیل نقض حقوق کودکان خلع لباس شده اند.

گروه‌های حامی حقوق کودکان می گویند که واتیکان حفظ آبرو و اعتبار کشیشان را بر حفاظت و حمایت از کودکان در معرض خطر ترجیح می دهد.

اما اسقف اعظم سیلوانو توماسی، رییس هیات نمایندگی واتیکان در مقر سازمان ملل متحد در ژنو، گفته است که کلیسای کاتولیک برای حمایت از کودکان دست به اصلاحاتی زده و تلاش‌های کلیسا برای ایجاد تغییر، غیر قابل انکار است.

مطالب مرتبط