مذاکرات طالبان و دولت پاکستان 'شروع شده است'

خشونت در پاکستان حق نشر عکس AFP
Image caption هدف از مذاکرات پایان دادن به یکدهه خشونت پر تلفات در پاکستان است

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان دیدار نمایندگان دولت و طالبان پاکستانی برای انجام گفتگوهای صلح آغاز شده، اما مکان دقیق این دیدار اعلام نشده است.

همین گزارشها حاکیست که دوطرف در نظر دارند در دیدارهای اولیه خود بر سر یک "نقشه راه" برای پیشبرد مذاکرات به توافق برسند.

نمایندگان دولت پاکستان و طالبان چند روز پیش با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند، اما آن دیدار به تعویق افتاد.

در واکنش به این رویداد، طالبان پاکستان واکنش خشمگینانه‌ای نسبت به "غیبت نمایندگان دولت پاکستان" نشان داد و یک عضو هیات طالبان پاکستانبا هشدار نسبت به این اقدام دولت پاکستان، گفت که "هر اتفاقی می‌تواند بیفتد."

بر اساس برخی از گزارشها دلیل عدم انجام قبلی دیدار این بود که نمایندگان دولت پاکستان از نمایندگان طالبان خواستند تا قبل از شروع مذاکرات، "بعضی مسایل را روشن کنند."

اصرار طالبان پاکستان بر اجرای قوانین شریعت اسلامی و آزادی زندانیان سیاسی بر مذاکرات صلح سایه انداخته است.

مذاکرات دشوار

حق نشر عکس AFP
Image caption نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، گفته است که می‌خواهد به گفتگو با ستیزه جویان یکبار دیگر فرصت بدهد

طی چند هفته اخیر، مساله پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز شورشیان طالبان در جلساتی با شرکت مقامات دولتی و رهبران گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی پاکستان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و از جمله، اعضای پارلمان پاکستان جلساتی را به بررسی این موضوع اختصاص دادند.

اگرچه طی ماه گذشته میلادی، پاکستان شاهد تشدید حملات اسلامگرایان شورشی به خصوص به مراکز و نفرات نظامی پاکستان بود اما ظاهرا دولت تصمیم داشته اجازه ندهد این حملات مانع از برگزاری مذاکرات صلح شود.

هدف دولت از این مذاکرات رسیدن به نوعی تفاهم با گروه طالبان و پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز آنان است که طی حدود یکدهه گذشته، به کشته شدن نزدیک به پنجاه هزار نفر منجر شده است. شماری از این افراد در حملات طالبان، از جمله عملیات انتحاری این گروه جان خود را از دست داده‌اند.

چند روز پیش از آغاز مذاکرات، گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از اینکه طالبان برای موافقت با مذاکرات صلح، پیش شرط‌هایی را تعیین کرده است که از جمله شامل پوشش اسلامی اجباری برای زنان، برقراری دادگاه‌های شرع و جاری کردن احکام اسلامی، آزادی تمامی زندانیان طالبان و خروج واحدهای ارتش پاکستان از مناطق قبیله نشین است.

در پی انتشار این گزارش، کارشناسان پاکستانی گفتند که این شرایط برای بسیاری از مردم پاکستان غیرقابل قبول است و به این ترتیب، امیدی به موفقیت مذاکرات صلح نمی‌رود، اما بعدا، نمایندگان طالبان در مذاکرات صلح، وجود چنین پیش شرط‌هایی را تکذیب کردند. به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که اسلامگرایان پاکستانی نیز گرفتار چند دستگی هستند.

گروه موسوم به "تحریک طالبان پاکستان" یا طالبان پاکستانی حدود شش سال پیش به شکل ائتلافی از تعدادی گروه اسلامگرا اعلام موجودیت کرد و گفت که هدف از تشکیل این گروه، مبارزه با دولت پاکستان به منظور استقرار حکومت شرع در این کشور، مبارزه با آمریکا و ناتو و کمک به شورشیان طالبان در افغانستان است.

طالبان پاکستانی خود را جدای از طالبان افغانستان معرفی می‌کند هر چند از عملیات شورشیان افغان حمایت به عمل می‌آورد. مقامات افغان و برخی مقامات آمریکایی معتقدند که بدون چنین حمایتی، شورشیان افغان امکان ادامه عملیات علیه دولت این کشور را ندارند.

مطالب مرتبط