سوریه: ادعاهای تاخیر در انهدام سلاحهای شیمیایی بی‌اساس هستند

حق نشر عکس Reuters

دولت سوریه گفته است که ادعا‌های غرب مبنی بر تاخیر سوریه در انهدام سلاحهای شیمیایی خود کاملا بی‌اساس هستند.

فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، گفته است که آن کشور تلاش می‌کند سلاحهای شیمیایی خود را در چهارچوب برنامه زمان بندی شده نابود کند.

به گفته آقای مقداد تاخیرها به دلیل حمله شورشیان سوری به کاروانهای حامل سلاحهای شیمیایی است که برای نابودسازی از دمشق به بندر لاذقیه منتقل می‌شوند.

او گفت دولت سوریه دیروز (چهارشنبه) دو کاروان را به سمت بندر اعزام کرد، اما یکی از آنها در مسیر "مورد آتش گروههای تروریستی" قرار گرفت و به دمشق بازگشت.

آقای مقداد گفت دولت سوریه "از مردم خود در قبال حملات تروریستها دفاع می‌کند" و از آمریکا به دلیل حمایت از شورشیان انتقاد کرد.

سوریه ١٣٠٠ تن سلاح شیمیایی دارد که تاکنون حدود ٣٠ تن، معادل حدود ٤ درصد آنها، برای نابود شدن از آن کشور خارج شده‌اند.

سازمان منع سلاحهای شیمیایی که سازمان ناظر عملیات انهدام سلاحهای شیمیایی سوریه است، تایید کرده است که جریان انتقال سلاحهای شیمیایی به دلیل نگرانیهای امنیتی کند بوده است.

در همین حال، فیصل المقداد تاکید کرده است که دولت سوریه به تمامی تعهدات خود به سازمان منع سلاحهای شیمیایی و به شورای امنیت سازمان ملل پایبند است و تعهدات خود را به موقع اجرا خواهد کرد.

سلاحهای شیمیایی سوریه باید تا پایان ماه ژوئن نابود شوند.

توافق برای خروج از حمص

در عین حال گزارش شده است که سازمان ملل و دولت سوریه به توافق رسیده‌اند تا غیرنظامیانی که در حمص گیر افتاده‌اند آنجا را ترک کنند.

مردم حمص ۱۸ ماه است در این شهر که ارتش سوریه کنترلش را در دست دارد، گیر افتاده‌اند.

فرماندار حمص گفته دولت سوریه تضمین می‌کند که به زودی ساکنان محله تاریخی و تحت محاصره حمص بتوانند از مسیری تعیین شده شهر را ترک کنند.

جنگ داخلی سوریه تا به حال بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده است.

مطالب مرتبط