مشاور پوتین: روسیه باید در بحران اوکراین مداخله کند

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption مخالفان دولت را به ربودن و شکنجه معترضان متهم می‌کنند

سرگئی گلازیف، مشاور ولادیمیر پوتین در امور اوکراین می‌گوید روسیه باید در بحران اوکراین مداخله کند تا جلوی دخالت بارز و یکطرف آمریکا را در این کشور بگیرد. مشاور رییس جمهور روسیه گفت اوکراین باید با استفاده از زور مانع از کودتا در این کشور شود.

مشاور ارشد رییس جمهور روسیه در آستانه سفر ویکتوریا نولاند، معاون وزیر خارجه آمریکا، به کی‌یف امروز پنج‌شنبه (۱۷ بهمن) به روزنامه اوکراینی کومرسانت گفت بر اساس تفاهم‌نامه بوداپست، "روسیه و آمریکا حفظ حاکمیت ملی و امنیت اوکراین را تضمین کرده و خود را متعهد دانسته‌اند در صورتی که بحرانی از این دست رخ دهند مداخله کنند."

"کاری که آمریکایی‌ها تا به حال انجام داده‌اند دخالت یکجانبه و واضح در امور داخلی اوکراین است و این نقض آشکار عهدنامه است. این توافق برای ضمانت مشترک و اقدام مشترک بوده است."

آقای گلازیف بطور مشخص روشن نکرد اگر روسیه دست به اقدامی بزند، این اقدام چه خواهد بود.

تفاهم‌نامه بوداپست در ۱۹۹۴ و در زمان جدا شدن اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی سابق بین واشنگتن و مسکو به امضا رسید.

کارشناسان معتقدند صحبتهای آقای گلازیف درست در آستانه افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی که در آن ولادیمیر پوتین و ویکتور یانکوویچ رییس جمهور اوکراین حضور خواهند داشت بر تنش بین آمریکا و روسیه و همچنین بر بحران داخلی اوکراین دامن خواهد زد.

آمریکا از آقای یانوکوویچ، خواسته تا برای پایان دادن به درگیری‌های خشونت‌بار خیابانی، یک دولت وحدت ملی را بپذیرد.

آمریکا همچنین روسیه را متهم می‌کند که اوکراین را زیر فشار گذاشته تا توافق‌نامه اقتصادی با اتحادیه اروپا را امضا نکند.

حق نشر عکس Getty images
Image caption سرگئی گلازیف، مشاور ولادیمیر پوتین، شرایط اوکراین را شبیه بیماری اسکیزوفرنی دانست

بحران اوکراین زمانی آغاز شد که آقای یانوکوویچ پیمان اقتصادی با اتحادیه اروپا را نپذیرفت و در عوض روسیه ۱۵ میلیارد دلار از اوراق قرضه این کشور را خرید و نرخ صادرات گاز به این کشور را کاهش داد.

مشاور ارشد رئیس جمهور روسیه همچنین مدعی شده است که "اطلاعاتی وجود دارد که در محوطه سفارت آمریکا آموزش نظامی به جنگجویان داده می‌شود و آنها را مسلح می‌کنند."

مشاور رییس جمهور روسیه همچنین آمریکا را متهم به ارعاب آقای یانوکوویچ و ثروتمندان بانفوذ اوکراین کرد.

او گفت آمریکا آنها را به توقیف اموالشان در خارج و جلوگیری از سفر به کشورهای دیگر تهدید می‌کند.

سفارت آمریکا از اظهار نظر درباره این موارد خودداری کرده است.

مشاور رییس جمهور روسیه همچنین گفت آقای یانوکوویچ برخلاف مخالفانش هر کاری می‌توانسته برای پرهیز از خشونت انجام داده اما برای جلوگیری از کودتایی که برای "سرنگونی" حکومت در جریان است باید از زور استفاده کند؛ چون چاره‌ای دیگری برای نجات اوکراین از "هرج و مرج" وجود ندارد.

آقای گلازیف همچنین گفت روسیه مخالف تجزیه اوکراین است اما از یک سیستم فدرال که به هر منطقه از کشور اختیاراتی در بودجه و روابط بین‌المللی بدهد، حمایت می‌کند.

مشاور ولادیمیر پوتین در این مورد گرین‌لند را مثال زد که بر خلاف دانمارک عضو اتحادیه اروپا نیست و خودمختاری دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از معترضان در خیابانی در کی‌یف

به عقیده او روابط تجاری غرب و شرق اوکراین با روسیه و اتحادیه اروپا ماهیتی متفاوت دارد و اشاره کرد شرق اوکراین ممکن است با روسیه تشکیل یک اتحادیه گمرکی بدهد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل بحران در اوکراین این است که در مورد رابطه استراتژیک با روسیه یا غرب اختلاف نظر وجود دارد.

این موضوع خود را در شکافی که در مورد فرهنگ و زبان روسی یا اوکراینی وجود دارد نشان می‌دهد و کشور به اوکراینی‌هایی که روسی صحبت می‌کنند و اوکراینی‌هایی که اوکراینی صحبت می‌کنند تقسیم شده است.

آقای یانوکوویچ اهل شرق اوکراین است و پایگاه قدرت او در این منطقه است. او با اینکه برای جلب توجه ملی‌گرایان اوکراینی به زبان اوکراینی صحبت می‌کند اما هنوز در استفاده از این زبان اشتباه دارد.

مطالب مرتبط