پیشنهاد دولت تاجیکستان برای کاهش بهای برق و امتیازات بیشتر برای 'تالکو'

“تالکو” حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری می‌گویند که خطر ورشکستگی کارخانه آلومینیوم تاجیکستان را تهدید می‌کند

گروه ویژه کاری دولت تاجیکستان برای بهبود وضع مالی کارخانه آلومینیوم این کشور، موسوم به "تالکو"، پیشنهاد کرده قیمت نیروی برق مورد نیاز این تاسیسات پائین برده شود و این کارخانه از پرداخت بیشتر انواع مالیات معاف ساخته شود تا از وضع بحرانی بیرون بیاید.

همچنین، در نظر است که دولت تاجیکستان به کارخانه “تالکو” کمک مالی، از جمله وام درازمدت و باتخفیف، ارائه کند.

نعمتجان بوری‌یف، معاون اول وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌ ۶ فوریه در نشستی خبری گفت که موضوع بحران مالی "تالکو" در جلسه هیئت دولت مطرح شده و امامعلی رحمان،رئیس جمهور تاجیکستان، خواستار ارائه کمک به این کارخانه بزرگ شده بود.

هم‌اکنون یک گروه ویژه کاری دولت تاجیکستان راههای رفع بحران در کارخانه "تالکو" را که در پی پائین‌رفتن بهای آلومینیوم در بازار جهانی پیش آمده است، بررسی می‌کند.

طبق اطلاع منابع رسمی، در سال گذشته قیمت یک تن آلومینیوم در بازار جهانی ۱۸۳۰ دلار بوده است که در مقایسه‌ با سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به این دلیل، تولید آلومینیوم نیز در کارخانه "تالکو" کاهش یافته و در سال‌جاری تولید تنها ۱۵۰ هزار تن آلومینیوم پیش‌بینی شده است. در سال گذشته ۲۱۶.۴ هزار تن آلومینیوم تولید شده بود.

نعمتجان بوری‌یف گفت: "البته، تولید آلومینیوم به وضع بازار جهانی و تقاضا به آلومینیوم وابستگی دارد. اگر نرخ آلومینیوم کاهش یابد، کارخانه نمی‌تواند به ضرر خود کار کند."

همزمان، او امکان بسته شدن کارخانه "تالکو" را بعید خواند و گفت که در این کارخانه بیش از نه هزار نفر کار کرده و تأمین اجتماعی شهر تورسون‌زاده را نیز "تالکو" به عهده دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای بوری یف گفت که حالا دولت تاجیکستان برای نجات کارخانه "تالکو" تدابیری را روی دست گرفته است

به گفته مقامات وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، حالا دولت برای نجات کارخانه "تالکو" تدابیری را روی دست گرفته است.

از جمله، روند تجدید ساختاری کارخانه "تالکو" شروع شده، تأسیسات غیرتولیداتی کارخانه به حکومت محلی شهر تورسون‌زاده واگذار خواهند شد.

راه دیگر استفاده از مواد خام داخلی برای تولید آلومینیوم عنوان شده است. در این زمینه دولت برنامه‌ای را تصویب کرده و در صورت اجرای آن از کاهش شمار کارگران در کارخانه "تالکو" جلوگیری خواهد شد.

همزمان، امید دولتزاد، معاون وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، گفت که در شرایط فعلی این کارخانه نمی‌تواند از سیستم استفاده از مواد خام شرکتهای خارجی و برگرداندن آلمونیوم به آنها در عوض مواد خام صرف نظر کند.

آقای دولتزاد گفت، فعلا شرکتهای تولینگی به کارخانه "تالکو" مواد خام گل‌خاک را وارد می‌کنند و خودداری از استفاده از این سیستم در فعالیت کارخانه اثرات نامطلوب خواهد گذاشت.

به گفته او، تنها به هنگام شروع تولید مواد خام وطنی کارخانه "تالکو" می‌تواند از سیستم تولینگ خارج شود. این در حالیست، که بسیاری از کارشناسان می‌گویند خطر ورشکستگی این کارخانه را تهدید می‌کند.

"تالکو" از بزرگترین کارخانه‌های صنعتی تاجیکستان محسوب شده، ۴۰ درصد محصولات داخلی و ۳۶ درصد کالاهای صادراتی در این کارخانه تولید می‌شود. این کارخانه تحت نظر مستقیم رئیس جمهور تاجیکستان فعالیت می‌کند.

اما در سالهای اخیر در کنار پایین رفتن ارزش آلومینیوم در بازار جهانی کارخانه "تالکو" درگیر بحث دادگاهی با شرکت "روسال" روسیه شده و در سال گذشته دادگاه سوئیس کارخانه آلومینیوم تاجیکستان را موظف کرده بود که به شرکت روسی مبلغ حدود ۲۷۵ میلیون دلار جریمه پردازد.

ضمنا، معاملات مالی خارجی کارخانه "تالکو" توسط شرکت موسوم به "تالکو منجمنت" انجام می‌شود که در "جزایر ویرجین" بریتانیا ثبت شده و هویت مالکان آن نامعلوم است.

مطالب مرتبط