فرمانده ارتش مصر 'کاندیدای ریاست جمهوری' می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای سیسی گفته در پاسخ به خواست مردم نامزد ریاست جمهوری می‌شود

عبدالفتاح سیسی، فرمانده ارتش مصر به یک روزنامه کویتی گفته می‌خواهد برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلام کاندیداتوری کند.

روزنامه کویتی السیاسه، نوشته است که فیلد مارشال سیسی در جوابی به پرسش این روزنامه گفته در پاسخ به خواسته مردم مصر می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری شود.

از ماه‌ها پیش، احتمال نامزدی این ارشدترین مقام ارتش مصر مطرح شده بود اما تاکنون هیچ واکنش رسمی از سوی ارتش مصر منتشر نشده است. با وجود این، شورای فرماندهی ارتش مصر در اقدامی حمایت‌آمیز، ماه گذشته ارتشبد سیسی را به مقام فیلد مارشالی که بالاترین درجه نظامی در مصر ارتقاء داد.

انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است ظرف شش ماه آینده برگزار شود.

آقای سیسی پس از آنکه ارتش محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای این کشور را برکنار کرد به محبوبیت فراوانی دست یافته است.

محمد مرسی، که از او به عنوان نخستین رئیس جمهوری مصر یاد می‌شود که به روشی دموکراتیک انتخاب شده، اکنون در بازداشت به سر می‌برد و در چهار محکمه جداگانه محاکمه می‌شود.

برکناری او با اعتراضات خونینی همراه بود. اخوان المسلمین، حزب حامی آقای مرسی، همچنان بر قانونی بودن ریاست جمهوری او تاکید دارد و در ماه‌های گذشته هرگونه اقدامی برای تغییر قانون اساسی و تشکیل دولت جدید را تحریم کرده است.

درگیری‌های خونین میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی مصر تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته است.

اخوان المسلمین، ارتش مصر را به کودتا متهم می‌کند.

در حالی که حامیان آقای سیسی او را "رهبری قدرتمند" می‌دانند که می‌تواند ثبات را به مصر بازگرداند، منتقدان او، به قدرت رسیدن یک فرمانده نظامی را بازگشت و ادامه دوران اختناقی می‌دانند که به گفته آنها حسنی مبارک، رئیس جمهوری سرنگون شده مصر برای سی سال در این کشور حکمفرما کرده بود.

مطالب مرتبط