حضور ایران با 'عصبانی نیستم' در جشنواره فیلم برلین

حق نشر عکس budapest
Image caption جشنواره با فیلم هتل گراند بوداپست ساخته وس اندرسون افتتاح شد

شصت و چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم برلین، پنج شنبه ششم فوریه با نمایش فیلم "هتل گراند بوداپست" در کاخ عظیم این جشنواره افتتاح شد. جشنواره فیلم برلین در کنار کن و ونیز مثلث مهمترین جشنواره های سینمایی جهان را شکل می‌دهد.

مراسم افتتاحیه امسال تب و تاب بیشتری نسبت به سال های قبل داشت. مجری جلسه (آنکه انگلکه، مجری تلویزیون و کمدین) ابایی نداشت که با همه شوخی کند و مراسم مفرحی را رقم بزند؛ هرچند سخنرانی مونیکا گروترس، وزیر فرهنگ آلمان، به درازا کشید و مخاطبانی را که آلمانی نمی‌ دانستند خسته کرد.

وزیر فرهنگ آلمان، جشنواره برلین را مردمی‌ترین جشنواره فیلم جهان نامید که حدود نیم میلیون نفر را به خود جلب می کند.

مجری مراسم هم بارها بر تکیه این جشنواره بر مخاطبان عادی و جذب آنها تاکید کرد. جشنواره کن بلیت فروشی ندارد و تنها برای متخصصان و دست اندرکاران سینما و مطبوعات قابل دسترسی است و جشنواره ونیز هم بلیت فروشی محدودی دارد، شاید از این روست که برگزار کنندگان جشنواره برلین سعی دارند بر وجهه مردمی جشنواره شان تاکید کنند.

مجری برنامه با آمدن در میان تماشاگران با ستارگان حاضر در مراسم شوخی کرد؛ از رالف فاینس تا لئا سدو و از همه جالب تر تیلدا سوئینتون. مجری برنامه گفت:« تیلدا این واقعاً تو هستی؟» و این بازیگر جواب داد:«نه، من دیوید بووی هستم!»

رئیس هیات داوران جشنواره، جیمز شیموس، که یک تهیه کننده آمریکایی و مدرس سینماست با یک شوخی سیاسی گفت:«ما تلفن های شما را کنترل می کنیم و از شما چیز یاد می‌گیریم!»

فیلم افتتاحیه

وس اندرسون ظاهراً به چهره محبوب جشنواره های جهانی بدل شده و فیلم تازه او با نام "هتل گراند بوداپست" که دربخش مسابقه حضور دارد، به عنوان فیلم افتتاحیه انتخاب شده بود.

به تازگی جشنواره کن با فیلم دیگری از وس اندرسون ا فتتاح شد.دبیر جشنواره برلین در مراسم افتتاحیه به شوخی گفت انتخاب فیلم وس اندرسون به عنوان افتتاحیه را از دست اندرکاران جشنواره کن یاد گرفته است.

وس اندرسون در هتل گراند بوداپست با همان حال و هوا و فضای خاص خود ظاهر می شود: با آدم های کارتونی و فضای شبیه سوررئال که در عین حال قصد دارد به سبک داستان های بچه ها، قصه گو باشد و ترکیبی از کمدی را در کنار صحنه هایی قرار می‌دهد که شاید تنها در سینمای وحشت می توان نمونه اش را دید.

هرچند اندرسون با انبوه بازیگران طراز اولش می‌تواند صحنه‌های ماندگاری خلق کند، اما در نهایت فیلم به مانند سایر آثار اندرسون، از رفتن به عمق و رسیدن به هدفی که می‌تواند فیلم را ماندگار کند، درمی‌ماند. از این روست که به نظر می‌رسد شاید بهتر باشد افتتاحیه بعدی جشنواره ها به جای مقهور شدن در برابر نام های بازیگران بزرگ، به فیلم های جمع و جور و دیدنی(مثلاً از دیگر اندرسون مشهور سینما یعنی روی اندرسون سینماگر سوئدی) اختصاص یابد.

سینمای ایران

جشنواره برلین همیشه نگاه مثبتی به سینمای ایران داشته است. به فیلم هایی مثل سهراب شهید ثالث قبل از انقلاب جایزه داده و خرس های طلایی و نقره ای را نثار اصغر فرهادی کرده است.

حق نشر عکس non
Image caption 'عصبانی نیستم' تنها فیلمی است که از ایران در جشنواره فیلم برلین به نمایش در می آید

امسال اما این جشنواره تنها یک فیلم را از میان ده ها فیلم ارائه شده از سینمای ایران پذیرفته است: "عصبانی نیستم" ساخته فیلمساز جوان رضا درمیشیان که به تازگی در جشنواره فجر به نمایش درآمدو قرار است روز سیزده فوریه برای اولین بار با حضور کارگردان فیلم در جشنواره برلین به نمایش در بیاید.

اما فیلمسازان ایرانی ساکن خارج از کشور، حضور چشمگیرتری در جشنواره امسال دارند. سودابه مرتضایی فیلمساز ساکن اتریش با اولین فیلم خود در بخش مسابقه جشنواره برلین پذیرفته شده است.

مرتضایی که چند فیلم مستند در کارنامه دارد، با فیلم "ماکاندو" در جشنواره برلین شرکت کرده است. ماکاندو نام جایی است برای اسکان سه هزار پناهجو در اتریش از بیست و دو کشور مختلف. از میان آنها فیلمساز داستان پسری یازده ساله به نام رمضان را روایت می کند که پدرش را در جنگ چچن از دست داده و با مادر و دو خواهر کوچک ترش به اتریش آمده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption میترا فراهانی از داوران جشنواره امسال است

در بخش "فوروم" فیلمی از مهران تمدن با نام "ایرانی" نمایش داده خواهد شد که در آن بحث با چند روحانی درباره مفهوم مذهب اساس فیلم را شکل می‌دهد و در بخش "گالا" فیلم "دو چهره ژانویه " ساخته حسین امینی فیلمساز ساکن بریتانیا بر اساس داستانی از پاتریشیا های اسمیت نمایش داده خواهد شد.

میترا فراهانی مستندساز ایرانی هم که سال گذشته با فیلم دیدنی "فی فی از خوشحالی زوزه می‌کشد" درباره بهمن محصص در بخش پانوراما حضور داشت، امسال به عنوان یکی از داوران بخش اصلی جشنواره انتخاب شده و در کنار هفت داور بین المللی دیگر به قضاوت فیلم ها خواهد نشست.

فیلم های بخش مسابقه

امسال بیست و یک فیلمساز در بخش مسابقه با هم رقابت خواهند کرد: از یوجی یامادا فیلمساز شناخته شده ژاپنی که با فیلم "خانه کوچک" در جشنواره شرکت دارد تا آلن رنه فیلمساز کهنه کار فرانسوی که با فیلم تازه ای به نام "زندگی رایلی" در جشنواره ظاهر شده است.

ریچارد لینکلیتر که با سه گانه اش "پیش از طلوع"، "پیش از غروب" و "پیش از نیمه شب" درباره روابط یک زوج شناخته شده است، امسال با فیلم تازه ای به عنوان "پسربچگی" که در آن زندگی یکی از بازیگران کودکی که برای شرکت در فیلم در سال 2002 تست داده، دنبال می کند.

جرج کلونی بازیگر شناخته شده سینما هم امسال با کارگردانی فیلمی به نام "مردان ماندگار" با بازی خودش قصه ای از جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند.

چشنواره فیلم برلین تا شانزدهم فوریه ادامه خواهد داشت.