سازمان ملل: حمله به امدادگران در سوریه بر کار آنها تاثیر منفی نخواهد گذاشت

حق نشر عکس
Image caption دولت سوریه شورشیان را به نقض آتش بس و حمله به امدادگران متهم کرده است

والری ایماس، مسوول کمکهای بشردوستانه در سازمان ملل متحد گفته است که تیراندازی دیروز به کاروان کمکهای امدادی سازمان ملل به شهر حمص، بر کار کمک رسانی سازمان ملل و دیگر سازمانهای امدادی تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

او با ابراز ناراحتی از نقض آتش بس سه روزه که برای ارسال کمکهای بشردوستانه به حمص اعلام شده بود گفت که حوادث دیروز نشانگر خطراتی هستند که امداد رسانان و شهروندان عادی در سوریه هر روز با آن روبرو هستند.

دیروز دومین روز آتش بس بود و کاروان امدادی سازمان ملل پس از تخلیه کمکهای بشردوستانه در منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه و به هنگام خروج از حمص مورد تیراندازی قرار گرفت.

دولت سوریه شورشیان را به نقض این آتش بس متهم کرده است.

هلال احمر سوریه گفته است که یکی از رانندگان در اثر حمله دیروز مجروح شد و هفت نفر از کارکنان آن سازمان به همراه هفت نفر از کارکنان سازمان ملل برای چندین ساعت در حمص گرفتار بودند.

دو کامیون حامل کمکهای بشردوستانه که به هلال احمر سوریه تعلق داشتند در این حمله تخریب شدند.

هلال احمر و سازمان ملل متحد برای سه هزار نفر شهروند غیر نظامی که در مناطق تحت کنترل شورشیان گرفتار هستند، مواد غذایی، آب و دارو توزیع کردند.

آتش بس سه روزه برای امدادرسانی و تخلیه غیرنظامیان از بخش قدیمی شهر حمص از روز جمعه ۷ فوریه ( ۱۸ بهمن) برقرار شد.

در این مدت بیش از هشتاد کودک، زن و افراد سالخورده از مناطق تحت کنترل شورشیان شهر حمص تخلیه شده اند اما بسیاری دیگر از شهروندان که خواستار خروج از منطقه تحت کنترل شورشیان هستند موفق به ترک حمص نشده اند.

دور جدید مذاکرات دولت سوریه با نمایندگان گروهی از شورشیان قرار است فردا (دوشنبه) در ژنو آغاز شود.

مطالب مرتبط