مرگ از بی غذایی در ارودگاه آوارگان فلسطینی

حق نشر عکس unrwa
Image caption در چند روز گذشته هزاران فلسطینی به امید دریافت بسته‌های کمکی در ورودی اردوگاه جمع شده‌اند

در بدو ورود به یارموک، اردوگاه آوارگان فلسطینی در جنوب دمشق، خسارات ناشی از جنگ داخلی سوریه به ابعاد هولناکی قابل مشاهده است.

هرچه به چشم می خورد اسکلت باقیمانده از ساختمان ها و ویرانی هایی است که به صورت تل خاک به روی هم انباشته شده است.

طی چند روز گذشته هزاران تن از ساکنان این اردوگاه به امید گرفتن بسته های کمکی از امدادگران در این محل جمع شده اند و در انتظار به سر می برند.

موقعیت در این اردوگاه وقتی رو به وخامت گذاشت که تابستان گذشته ارتش سوریه برای بیرون راندن شورشیانی که در داخل این اردوگاه پناه گرفته بودند، راه ورود آذوقه و دیگر مواد ضروری را بست و این اردوگاه را تحت محاصره در آورد.

فیلم های ویدیویی از این اردوگاه کودکانی را نشان می دهد که از گرسنگی گریه می کنند و آثار سوء تغذیه به خوبی از ظاهرشان پیداست.

ساکنان این اردوگاه به بی بی سی گفتند که اخیرا صد نفر در اثر گرسنگی تلف شده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته ساکنان اردوگاه، اخیرا صد کودک در اثر گرسنگی جان باختند

ام محمود، یکی از مددکاران فلسطینی می گوید: "سالمندان زیادی بودند که در اثر گرسنگی، نداشتن دارو و عدم وجود مراقبت های پزشکی جان سپردند و من نمی توانستم به آن ها کمک کنم. نوزادان هم از بی شیری تلف شدند، چون مادرانشان به دلیل بی غذایی یا بیماری قادر به شیردادن نبودند."

فلسطینیان این اردوگاه می گویند که با پختن گیاهانی که در اطراف خانه ها می رویند غدا درست می کنند.

در پی جنگ ۱۹۴۸ و تاسیس اسرائیل، گروهی از فلسطینی ها که از خانه های خود بیرون رانده شده بودند در این اردوگاه اسکان داده شدند.

به مرور این منطقه به یکی از شلوغ ترین مناطق مسکونی و تجاری پایتخت سوریه تبدیل شد که در آن ۱۵۰ هزار فلسطینی در کنار سوری ها زندگی می کردند.

به این گروه از فلسطینیان هرگز شهروندی سوریه داده نشد، اما از مزایای کامل کار و خدمات اجتماعی برخوردار بودند و به گفته بسیاری از آن ها، زندگی مرفه تری از فلسطینیان ساکن دیگر کشورهای عربی داشتند.

اما سه سال پیش با شروع جنگ داخلی سوریه، اردوگاه یارموک هم گرفتار مصائب ناشی از جنگ شد.

شورشیان مسلحی که علیه بشار اسد می جنگیدند، مورد حمایت گروه های مختلف فلسطینی قرار گرفتند و در این اردوگاه پناه داده شدند.

ده ها هزار تن از ساکنان این منطقه در این مدت موفق به فرار شدند، اما هنوز ۱۸۰ هزار نفر دیگر در داخل این ارودگاه گیر افتاده اند.

مقامات سوری و نمایندگان فلسطینیان بعد از ماه ها مذاکره، سال گذشته در مورد اجازه ورود کالا و مواد غذایی به داخل این ارودگاه به توافق رسیدند.

اولین محموله کمکی ۱۸ ژانویه به این اردوگاه رسید و به بعضی از ساکنان آن به دلایل انسان دوستانه اجازه داده شد تا از یک راه خروجی امن در شرق اردوگاه، این محل را ترک کنند و به نواحی تحت کنترل دولت بروند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شورشیان مسلح در این اردوگاه پناه گرفته بودند

احمد مجدلانی، وزیر کار تشکیلات خودگردان فلسطینی که در راس هیئتی از کرانه غربی رود اردن به دمشق رفته بود، در باره تخلیه ساکنان این اردوگاه گفت: "ما سعی داشتیم که افراد بیمار، زنان باردار و دانشجویان دانشگاه را بیرون بیاوریم و باید بگویم که دولت سوریه کاملا با ما همراهی کرد و بعضی از گروه های مسلح هم یاری رساندند."

آژانس پناهندگاه فلسطینی در سازمان ملل متحد می گوید که حدود شش هزار بسته کمکی شامل برنج، شکر، حبوبات، روغن، شیرخشک، حلوا، ماکارونی و گوشت بین فلسطینیان تقسیم کرده است.

به گفته کریس گانس، سخنگوی این آژانس، بسته های کمکی محدود به مواد ضروری است. او می گوید که کمک ها باید گسترده تر شود و برای مدت های طولانی ارائه شود.

ام محمود می گوید: "این بسته خیلی زود تمام می شود. قراربود برای یک هفته کافی باشد، اما وقتی خانواده گرسنه دارید خیلی زود تمام می شود. به خدا قسم که برای گرفتن این بسته ها خیلی تحقیر می شویم و به زحمت می افتیم، اما افراد معلول و سالمند نمی توانند خود را به مراکز پخش این بسته ها برسانند."

کمیته هماهنگ کننده کمک های ارسالی برای اردوگاه یارموک از آژانس های بین المللی امداد خواسته است که با این کمیته برای رساندن این کمک ها بیشتر همکاری کنند.

مطالب مرتبط