تقلب در روند اخذ ویزای دانشجویی در بریتانیا

حق نشر عکس x

برنامه تلویزیونی "پانوراما" بی‌بی‌سی دریافته که یکی از بزرگترین موسسه‌های برگزار کننده امتحان زبان انگلیسی (ای‌تی‌اس) در بریتانیا با تقلب در امتحان زبان به اخذ ویزای دانشجویی کمک می‌کرده است.

وزارت کشور بریتانیا پس از بررسی شواهد، این موسسه را از فعالیت بازداشته است.

فیلمی که برنامه پانوراما تهیه کرده اتاقی را مملو از دانشجویان نشان می‌دهد که برای امتحان حضور یافته‌اند ولی همه جواب‌های امتحان از طریق ممتحن با صدای بلند خوانده می‌شود، به طوری که امتحانی که قرار است دو ساعت به طول انجامد، تنها در ۷ دقیقه تمام می‌شود.

برنامه پانوراما در طول یک سال گذشته با فرستادن خبرنگار مخفی و افرادی که به طور قانونی در بریتانیا اقامت دارند، اما تظاهر می کردند که دانشجویان خارجی هستند، از نحوه برگزاری جلسات امتحان این موسسه گزارش تهیه کرده است.

این عده وانمود می‌کردند که می‌خواهند با اخد ویزای دانشجویی در بریتانیا بمانند و غیر قانونی کار کنند.

سالانه ۱۰۰ هزار دانشجوی غیر اروپایی در بریتانیا ویزای دانشجویی خود را تمدید می کنند.

یکی از خبرنگاران مخفی پانوراما به عنوان یک دانشجو به موسسه مشاوره استودنت وی در محله ساوث هال لندن مراجعه کرد.

حق نشر عکس x
Image caption فیلم پانوراما نشان می‌دهد که جواب امتحان با صدای بلند برای متقاضیان قرائت می‌شود

در بخشی از فیلم پانوراما یکی از مشاوران این موسسه را می‌بینیم که به فرد مراجعه کننده می‌گوید "حتی اگر یک کلمه هم انگلیسی بلد نیست"، کاری می‌کنند که به راحتی امتحان اجباری زبان را قبول شود.

واریندر باجار، رئیس این موسسه مشاوره در بخشی از فیلم می‌گوید: "یک نفر دیگر به جای شما امتحان می دهد، اما شما باید در آنجا عکس بگیرید تا بتوانید ثابت کنید در مرکز امتحان حضور داشتید."

هزینه "قبولی تضمینی" ۵۰۰ پوند است یعنی سه برابر هزینه امتحان.

فرد مراجعه کننده پس از پرداخت این مبلغ به کالج بین المللی ایدن (یکی از مراکز امتحان تأیید شده توسط دولت بریتانیا) در شرق لندن فرستاده شد.

برای هر متقاضی میز و کامپیوتری آماده کرده بودند. در مجموع ۱۴ متقاضی برای امتحان در کالج حضور یافتند اما به جای هر یک از این چهارده نفر، شخص دیگری سر میز نشست و امتحان شفاهی و کتبی را به جای آنها انجام داد.

متقاضیان اصلی در گوشه‌ای ایستادند و منتظر ماندند تا امتحان تمام شود.

چند روز بعد فردی که وانمود کرده بود متقاضی ویزاست به دفتر استیودنت وی مراجعه کرد و مدرک زبان خود (TOEIC) را با نتیجه ۱۰۰% قبولی، دریافت کرد.

در بخشی دیگر یکی از مشاوران می گوید "حتی می توانیم برای شما حساب بانکی با پول فراوان جور کنیم."

بر اساس قانون مهاجرتی بریتانیا، دانشجویان خارجی اجازه کار ندارند و باید ثابت کنند که برای تامین هزینه زندگی دارای سرمایه کافی هستند.

موسسه ای‌تی‌اس مسئول برگزاری امتحان و ارزشیابی ورقه های امتحانی TOEIC است.

ای‌تی‌اس به پانوراما گفت که موارد تقلب "بسیار نادر" است و این موسسه "نهایت تلاش خود را خواهد کرد تا از تقلب جلوگیری کند و ممتحن های متقلب شناسایی شوند."

ای‌تی‌اس در وبسایت رسمی خود نوشته است: "وزارت کشور به طور موقت بعضی از مراکز امتحانی را در ارتباط با مسائل مهاجرتی در سراسر بریتانیا را تعطیل کرده است."

در این وبسایت همچنین نوشته شده است که با متقاضیانی که به منظور مهاجرت قرار امتحان داشتند تماس گرفته خواهد شد تا هزینه امتحان به آنها برگردانده شود.