دور دوم مذاکرات صلح سوریه در ژنو آغاز شد

حق نشر عکس c
Image caption دور قبلی مذاکرات در ژنو بدون نتیجه پایان یافت

دور دوم مذاکرات صلح سوریه بین دولت و مخالفان در ژنو آغاز شده است. اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در بحران سوریه گفتگوها را با دیدارهای جداگانه با طرفین شروع کرده است.

این در حالیست که کارشناسان معتقدند شکاف و اختلاف نظر طرفین از همیشه عمیقتر به نظر می‌رسد.

دور قبلی مذاکرات ده روز بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید و هیچ نشانه‌ای که از احتمال نوعی توافق در آینده حکایت کند دیده نشد.

دولت سوریه معتقد است هدف اصلی گفتگوها باید مبارزه با "تروریسم" باشد اما مخالفان می‌گویند اولویت آنها برکناری بشار اسد رییس جمهور سوریه است.

مخالفان بعلاوه آنچه را دولت تروریسم می‌خواند، قیام می دانند و بر تشکیل یک دولت انتقالی بر اساس بیانیه ژنو یک (سال ۲۰۱۲) تاکید دارند.

دولت سوریه اما هر نوع انتقال قدرت را کاملا رد می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ابراهیمی امیدوار است در این بر خلاف دور قبلی زمینه مشترکی برای توافق بوجود آمده باشد

در دور قبلی مذاکرات، نمایندگان دولت و مخالفان بی آنکه با هم گفتگو کنند در فاصله‌ای دور از هم نشستند و فقط به همدیگر فحاشی کردند و طرف مقابل را دست نشانده خواندند.

در دور قبلی آقای ابراهیمی از اینکه دو طرف حتی در مورد کمک‌های انسان‌دوستانه هم نتوانستند به توافق برسند بشدت متاسف بود.

با این حال اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل برای بحران سوریه می‌گوید برای این دور از مذاکرات "زمینه مشترکی" فراهم شده است.

گزارشگران حاضر در سوریه می گویند موقعیت دولت سوریه از دور قبلی مذاکرات محکمتر شده چرا که نیروهای دولتی توانسته‌اند مناطقی را به اشغال خود در آورند در حالیکه شورشیان مخالف دولت در شمال و شرق سوریه به نبرد با یکدیگر پرداخته‌اند.

آغاز این دور از مذاکرات با پایان آتش‌بس سه روزه شهر حمص و تخلیه ششصد زن و بچه و سالمند در روز یکشنبه (بیستم بهمن) همزمان شده است.

با این حال نیروهای دولتی که از دو سال پیش حمص را محاصره کرده‌اند مردان جوانی را که قصد ترک شهر را ترک کردند بازداشت و از آنها بازجویی کرده‌اند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption یک امدادگر در حال نجات یکی از اهالی حمص

تخلیه حمص در حالی انجام شد که آتش باری و تیراندازی ادامه داشت و دو طرف همدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

گروههای امداد رسان می‌گویند پس از ورود امدادگران به محل برای رساندن دارو و غذا به مردم قحطی زده، تبادل آتش کار امداد را دشوار کرد و تعدادی از امدادگران ساعت‌ها نتوانستند از منطقه خارج شوند.

به گفته امدادگران این تبادل آتش باعث کشته و زخمی شدن شماری از ساکنان شهر شده است.

آتش‌بس حمص هم محصول توافق استاندار با هماهنگ کننده محلی سازمان ملل بود.

طلال البرازی استاندار حمص می‌گوید آتش بس این شهر ممکن است سه روز دیگر تمدید شود تا تمام کسانی که می‌خواهند، فرصت خروج از شهر را پیدا کنند.

این شهر یکی از مهمترین مناطق درگیری دولت و شورشیان است و ارتش سوریه از ابتدای سال ۲۰۱۲ با بمباران هر روزه آن و حملات شدید سعی در بازپس گیری آن داشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ داخلی سوریه بیشتر مناطق این کشور را به ویرانه بدل کرده است

نتیجه این درگیریها کشته شدن هزاران نفر بوده و بیشتر شهر تبدیل به ویرانه شده است.

آمار گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیاست نشان می‌دهد که از نخستین دور گفتگوهای دولت و مخالفان بمباران و حملات نیروهای دولتی به مخالفان و درگیری مخالفان با همدیگر شدت گرفته است.

به گفته این نهاد مخالف دولت، در درگیری‌های روز شنبه ۳۰۴ نفر از جمله صد غیر نظامی کشته شده‌اند.

دیروز نیز در حمله هلی‌کوپترهای دولتی با بمب‌های بشکه‌ای به مخالفان، یازده نفر در حلب در شمال سوریه کشته شدند.

مطالب مرتبط