'سیصد' نفر پس از خروج از حمص بازداشت شدند

به گفته سازمان ملل متحد مقامات سوری سیصد نفر را که طی سه روز گذشته از شهر حمص خارج شده بودند، بازداشت کرده‌اند.

به گفته این سازمان بازداشت شدگان مردانی از بیست و پنچ تا پنجاه و پنج ساله بودند.

با ادامه آتش بس میان نیروهای دولتی و مخالفان حکومت سوریه، روز دوشنبه ۱۰ فوریه ۴۵۰ نفر دیگر توانستند از منطقه تاریخی شهر حمص خارج شوند.

این منطقه در یک سال و نیم گذشته تحت محاصره نیروهای دولتی بود.

مقامات سازمان ملل متحد می‌گویند که تلاش برای خارج کردن صدها زن،کودک و افراد سالخورده دیگر از شهر حمص ادامه دارد.

ماتیو هالینگورث،رئیس برنامه غذایی سازمان ملل متحد در سوریه می‌گوید که راهها باز شده و تعداد بیشتری از شهروندان از حمص خارج شوند و می‌افزاید: "میزان رنج مردم شهر غیر‌قابل بیان است. من هرگز شاهد مصائبی که این مردم دیده‌اند،نبوده ام. مردم زیرزمین و تونل،زندگی می‌کنند و بین اسکلت‌های باقیمانده از ساختمان‌ها برای سیرکردن شکم خود دنبال گیاه می گردند. مردم ماه‌هاست که به مواد غذایی دسترسی نداشته‌اند."

Image caption مردم رنج کشیده حمص درحال خروج از شهر

مردم رنج دیده و وحشت زده حمص

والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور امدادرسانی تایید کرد که در جریان تخلیه شهروندان حمص عمدا گروه‌های امدادرسان هدف حمله قرارگرفتند و یازده نفر کشته شدند.

به گفته والری آموس بسیاری از شهروندانی که از شهر خارج شده‌اند به شدت از شرایط زندگی خود رنج برده و هنوز هم وحشت زده‌اند.

همزمان گفتگوهای موسوم به "ژنو"۲ برای بازگرداندن صلح به سوریه در سوئیس ادامه دارد.

دور اول این گفتگوها روز جمعه یازدهم بهمن ماه به پایان رسید. در حالی که هیچ نتیجه مشخصی از آن بیرون نیامد و دو طرف به هم تاختند.

مخالفان می‌خواهند تا دولت بنا به آنچه در کنفرانس "ژنو۱" پذیرفته بود عمل کند و زمینه را برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه فراهم کند.

دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه چنین درخواستی را ناممکن خوانده است.

جنگ داخلی در سوریه که از سال ۲۰۱۱ میلادی (سه سال پیش) آغاز شده، تا به حال منجر به کشته شدن بیش از یکصدهزار نفر از مردم سوریه و خانه به دوشی بیش از ۹ و نیم میلیون نفر شده است.

مطالب مرتبط