ابراهیمی: پیشرفتی در مذاکرات صلح سوریه حاصل نشده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption عدم همکاری طرفین باعث اعتراض آقای ابراهیمی شده است

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل در بحران سوریه، می‌گوید مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و مخالفان با کندی بسیار پیش می‌رود و تاکنون پیشرفتی حاصل نشده است.

آقای ابراهیمی از طرفین خواست به مذاکرات سرعت بدهند تا کشته شدن مردم در سوریه متوقف شود.

امروز نمایندگان دولت و شورشیان برای اولین بار رو در رو مذاکره کردند؛ اما این جلسه پس از سه ساعت بدون نتیجه به پایان رسید و طرفین حتی نتوانستند درباره دستور جلسه به توافق برسند.

دوره تازه مذاکرات صلح سوریه موسوم به "ژنو ۲" از دیروز برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه آغاز شده است و آقای ابراهیمی دیروز با نمایندگان دو طرف بطور جداگانه گفتگو کرده بود.

نماینده سازمان ملل پس از جلسه خبری امروز خود به خبرنگاران گفت: "امروز حرف زیادی برای گفتن ندارم، این هفته هم با همان "دشواری" گذشته شروع شده و "پیشرفت چندانی حاصل نشده است."

دور اول مذاکرات "ژنو ۲" ده روز پیش بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید و آقای ابراهیمی از اینکه دو طرف حتی در مورد کمک‌های انسان‌دوستانه هم نتوانستند به توافق برسند بشدت متاسف بود.

در آن مذاکرات، نمایندگان دولت و مخالفان بی آنکه با هم گفتگو کنند در فاصله‌ای دور از هم نشستند و فقط به همدیگر فحاشی کردند و طرف مقابل را دست نشانده خواندند.

امروز هم آقای ابراهیمی از وضعیت مذاکرات ناراضی بود و از همه خواست سرعت عمل بخرج دهند البته "بجز آنهایی که مردم را می‌کشند، آنها نباید به کارشان شتاب دهند."

او گفت: "من نمی توانم دستور جلسه را به کسانی که آن را نمی پذیرند تحمیل کنم. من چکاری می توانم بکنم، لوله اسلحه را روی سرشان بگذارم؟ آنها مسئولیت بزرگی دارند."

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه مخالفان را به اتلاف وقت متهم کرد

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، مخالفان را مسئول بی‌نتیجه ماندن مذاکرات امروز دانست و گفت مخالفان بر اتلاف وقت اصرار دارند.

او در اینباره گفت: "امروز آنها وقت را تلف کردند بدون آنکه درباره موضوعی مذاکره کنند، آنها می گویند در سوریه تروریسم وجود ندارد."

دور اول مذاکرات هم به این دلیل بی‌نتیجه ماند که دولت سوریه می‌گفت موضوع اصلی گفتگوها باید مبارزه با "تروریسم" باشد؛ اما اولویت مخالفان برکناری بشار اسد رییس جمهور سوریه بود.

مخالفان آنچه را دولت تروریسم می‌خواند، قیام مردمی می‌دانند و بر تشکیل یک دولت انتقالی بر اساس بیانیه ژنو یک (سال ۲۰۱۲) تاکید دارند.

دولت سوریه اما هر نوع انتقال قدرت را کاملا رد می‌کند.

لوی صافی، سخنگوی مخالفان، نیز دولت سوریه را عامل شکست مذاکرات دانست و گفت: "معلوم است که امروز پیشرفتی حاصل نشده، حتی در مورد دستور کار مذاکرات. رژیم سوریه از آقای ابراهیمی می‌خواهد دستور کاری را مطرح کند که برای تمام طرف‌های درگیر قابل قبول نباشد."

حق نشر عکس AP
Image caption لوی صافی رهبر ائتلاف ملی سوریه معتقد است دولت به دنبال توافق نیست

"این کسانی که اینجا هستند برای رسیدن به راه حل سیاسی به اینجا نیامده‌اند اما بر کشتن مردم سوریه اصرار دارند تا دیکتاتوری و حکومت یک نفر را حفظ را کنند.

"من می‌خواهم به مردم سوریه بگویم که ما تا ابد اینجا نمی‌مانیم. زمانی برای همه روشن خواهد شد که این رژیم به دنبال راه حل نیست، ما سازمان ملل را زیر فشار اخلاقی قرار خواهیم داد تا موضعی اتخاذ کند."

قرار است اقای ابراهیمی روز جمعه با نمایندگان عالی‌رتبه آمریکا و رسیه دیدار کند اما دولت سوریه با این دیدارها موافق نیست.

فیصل مقداد معاون وزیر خارجه امروز گفت: "ما با این ملاقات موافق نیستیم و این موضوع بصورت جدی با ما در میان گذاشته نشده است.

"اگر سازمان ملل می خواهد ملاقاتی با آمریکا و روسیه داشته باشد البته که آزاد هستند چنین کنند، اما ما تاکید می‌کنیم که هر مذاکره و گفتگو یا تبادل نظری باید بین طرفهای سوری باشد."

آقای ابراهیمی امروز همچنین گفت که گزارش خود را در چند هفته آینده به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

حمص، شهر بی‌دفاع

در همین حال، فلیسا فلمینگ سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل امروز گفت دولت سوریه سیصد مرد ۱۵ تا ۵۵ ساله را که قصد ترک حمص داشتند بازداشت کرده است.

خانم فلمینگ مقامات سوریه را به سوءاستفاده از آتش‌بس سازمان ملل متهم کرد گفت نیروهای دولتی ۳۳۶ نفر را دستگیر و از آنها بازجویی کرده‌اند.

به گفته سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل، چهل و یک نفر از این افراد آزاد شده‌اند اما بقیه در مدرسه‌ای متروکه زندانی هستند.

به گفته خانم فلمینگ سازمان ملل به دقت وضعیت این افراد را زیر نظر دارد.

طلال برازی، استاندار حمص، تایید کرده است که دولت از ۱۱۱ نفر بازجویی کرده و سپس آنها را آزاد کرده اما ۱۹۰ نفر دیگر همچنان در بازداشت هستند.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption تعدادی از ساکنان حمص در آستانه ترک شهر پس از حدود دو سال محاصره

امروز اما با ادامه آتش بس میان نیروهای دولتی و مخالفان حکومت سوریه، ۳۰۰ نفر دیگر توانستند از منطقه تاریخی شهر حمص خارج شوند.

هلال احمر سوریه هم در توییتر اعلام کرده که همچنان تخلیه شهروندان از این محل ادامه دارد.

آتش بس سه روزه مخالفان و دولت بشار اسد دیروز به پایان رسیده بود اما دو طرف موافقت کردند که آتش بس ادامه یابد.

با اینکه دور اول مذاکرات حدود ده روز پیش بی نتیجه مانده بود اما استاندار حمص پیشنهاد آتش بس سازمان ملل متحد را پذیرفت و به این ترتیب از روز جمعه گذشته (هجدهم بهمن) تخلیه کسانی که در این شهر در محاصره بودند آغاز شد.

بنا به اعلام سازمان ملل تا به حال ۱۱۳۲ نفر از این شهر نجات پیدا کرده‌اند.

حمص یکی از مهمترین مناطق درگیری دولت و شورشیان است و ارتش سوریه از ابتدای سال ۲۰۱۲ با بمباران هر روزه آن و حملات شدید سعی در بازپس گیری آن داشته است.

نتیجه این درگیریها کشته شدن هزاران نفر بوده و بیشتر شهر تبدیل به ویرانه شده است.

مطالب مرتبط