دستگیری برخی اعضای دو خانواده پرنفوذ مافیا در ایتالیا و آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption بندر جویاتائورو در کالابریا در جنوب ایتالیا یکی از بزرگترین بنادر بارگیری و تخلیه در اروپاست

پلیس ایتالیا و آمریکا در عملیاتی همزمان اعضای دو باند بزرگ مافیا را دستگیر کردند.

در آمریکا پلیس فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) هشت نفر از اعضای خانواده "گامبینو" را بازداشت کرد و در ایتالیا هجده نفر از جمله چند عضو خانواده "اِندارانگتا" در عملیاتی با نام "پل جدید" دستگیر شدند.

این افراد متهم به پولشویی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه از آمریکای جنوبی به ایتالیا، آمریکا و کانادا هستند.

این عملیات دو سال طول کشید و از انتقال محموله عظیم مواد مخدر از راهی جدید به ایتالیا جلوگیری کرد.

آندرهآ گراسی از فرماندهان مسئول این عملیات به تلویزیون اسکای ایتالیا گفت بجز ۲۶ نفری که بازداشت شده‌اند، تحقیقات در مورد ۴۰ نفر دیگر هم در جریان است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption میدان اصلی شهر کوچک روسارنو در جنوب ایتالیا. این منطقه یکی از مهمترین پایگاههای خانواده اندرانگتا است

خانواده گامبینو یکی از "پنج خانواده" ایتالیایی-آمریکایی هستند که جرائم و جنایت سازمان یافته را در نیویورک در کنترل دارند و خانواده اندرانگتا که پایگاه اصلی‌شان در کالابریا در جنوب ایتالیاست یکی از مهمترین گردانندگان تجارت کوکائین در دنیا هستند.

آقای گراسی گفت تحقیقات نشان داد که بین خانواده گامبینو در نیویورک و خانواده اِندرانگتا در ایتالیا رابطه مجرمانه وجود دارد.

این دو خانواده در "مراحل پیشرفته" برنامه ریزی برای قاچاق مقادیر عظیم مواد مخدر و اسلحه از آمریکای جنوبی به ایتالیا بودند.

مواد مخدر در قوطی‌های کمپوت آناناس و نارگیل مخفی شده و بعد با کانتینر از آمریکای جنوبی به بندر جویاتائورو در کالابریای ایتالیا منتقل شده بود.

ماموران مخفی و پلیس ایتالیا و اف‌بی‌آی در این عملیات این محموله را توقیف کردند که شامل صدها کیلو کوکائین، هروئین و ماری‌جوانا بود.