دولت سوریه: با مردان بازداشتی در حمص بدرفتاری نمی‌شود

حمص حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل امیدوار است با تمدید آتش بس به عملیات امدادرسانی ادامه دهد

یک مقام دولت سوریه در مورد رفتار با مردان بازداشت شده هنگام خروج از شهر حمص اطمینان داده است و سازمان ملل گفته به تلاش برای امدادرسانی در آخرین روز آتش بس ادامه می‌دهد.

در واکنش به ابراز نگرانی سازمان ملل در مورد سرنوشت بیش از سیصد و پنجاه مرد ساکن حمص که در بازداشت نیروهای دولتی سوریه هستند، فرماندار این شهر اطمینان داده است که با این افراد "خوش‌رفتاری" خواهد شد.

وی درعین حال به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که سی و چهار تن از بازداشت شدگان به اتهام مقابله با نیروهای دولتی، ارتکاب قتل و فرار از خدمت سربازی محاکمه خواهند شد.

این افراد زمانی بازداشت شدند که براساس توافق آتش‌بس بین دولت سوریه و مخالفان، همراه گروهی از زنان، کودکان و سالمندان ساکن حمص از بخشی از شهر که ماهها در محاصره نیروهای دولتی بوده خارج می‌شدند.

مقامات دولتی سوریه گفته‌اند که بازداشت شدگان به یک "مرکز بررسی" اعزام شده‌اند تا سابقه و وضعیت آنان مشخص شود. به گفته آنان، تا کنون یکصد و یازده تن از این افراد بازجویی و آزاد شده‌اند اما یکصد و نود تن دیگر همچنان زندانی هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت سوریه تنها با تخلیه زنان، کودکان و سالمندان از حمص موافقت کرده است

منابع سازمان ملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر نگران آن بوده‌اند که دولت سوریه این افراد را به ظن همکاری با نیروهای مخالف مورد آزار قرار دهد یا به قتل برساند. بازداشت شدگان، که شماری از آنان پسران جوان هستند، در یک مدرسه متروکه در بازداشت هستند و مقامات سازمان ملل می‌کوشند وضعیت آنان را زیر نظر داشته باشند.

برخی از مخالفان گفته‌اند که نیروهای دولتی خودداری غیرنظامیان از اقدام علیه مخالفان در مناطق جنگی را قابل مجازات می‌دانند و به همین دلیل است که به حملات هوایی و زمینی علیه این مناطق مبادرت می‌ورزند. به این ترتیب، سرنوشت مردان بازداشتی که در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح زندگی می‌کردند نگران کننده است.

"یک روز در جهنم"

روز چهارشنبه، آخرین روز از توافق بین نیروهای دولتی و مخالفان برای امدادرسانی سازمان ملل به غیرنظامیان ساکن بخش قدیمی شهر حمص و خارج کردن افراد آسیب پذیر از این شهر است.

حق نشر عکس AFP
Image caption یک مامور سازمان ملل زندگی در حمص را به زندگی در جهنم تشبیه کرده است

یکی از ماموران هماهنگ کننده عملیات امدادرسانی سازمان ملل در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته است که ادامه عملیات امدادرسانی در روز چهارشنبه "حیاتی" است. وی با اظهار اینکه یک یک روز را در شهر حمص گذرانده، از این تجربه با جمله "یک روز در جهنم" یاد کرد و افزود که ساکنان حمص هر روز خود را در چنین شرایطی سپری می‌کنند.

فرماندار حمص گفته است که عملیات خارج کردن غیرنظامیان و ارسال مواد غذایی تا ظهر چهارشنبه ادامه خواهد یافت هر چند توافق آتش‌بس تا شامگاه این روز برقرار خواهد بود و سازمان ملل امیدوار است بتواند توافق دو طرف را برای تمدید آتش‌بس در حمص به دست آورد.

همزمان، روسیه گفته است که از قطعنامه‌ای شامل الزام دولت سوریه و مخالفان به رعایت آتش‌بس جهت امدادرسانی به غیرنظامیان در مناطق جنگی حمایت نخواهد کرد. پیش نویس این قطعنامه به طور مشترک توسط اردن، استرالیا و لوکزامبورگ تهیه شده است و این کشورها امید داشتند بتوانند آن را در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسانند.

نسخه‌هایی از این پیش نویس برای پنج عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - که از حق وتوی مصوبات شورا برخوردارند ارسال شده بود و ظاهرا در جلسه‌ای غیررسمی مورد بررسی قرار گرفت.

در پی این جلسه، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که این متن "با واقعیات انطباق ندارد" و افزود که در این جلسه "در مورد چالش‌های موجود بر سر راه ارسال کمک‌های بشردوستانه تبادل نظرهایی صورت گرفت" اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

نماینده فرانسه گفته است که متن ارائه شده غیرسیاسی و بی طرفانه تهیه شده و قابل حک و اصلاح بوده است و دلیل مخالفت روسیه با چنین مصوبه ای غیرقابل درک است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط