فعال پاکستانی مخالف حملات هواپیماهای بدون سرنشین، ناپدید شده است

کریم خان حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس در گزارش خود گفته افرادی که یونیفورم پلیس پوشیده بودند، آقای خان را بازداشت کرده‌اند اما تاکید می‌کنند که این افراد از اعضای آنها نبوده‌اند

دادگاهی در پاکستان از دولت این کشور خواسته است تا فردی را که به گفته وکلایش از سوی سازمانهای اطلاعاتی پاکستان بازداشت شده است در دادگاه حاضر کند.

فرد ناپدید شده "کریم خان" نام دارد و قرار بود چند روز دیگر در خصوص تاثیر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بر مردم پاکستان در برابر تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا شهادت دهد.

بخش راولپندی دادگاه عالی لاهور جلسه دادگاه را برای روز ۲۰ فوریه تعیین کرده است.

وکلای آقای خان گفته‌اند که هفته پیش افرادی موکل آنان را از منزلش در راولپندی بیرون بردند و از آن زمان تاکنون، از این شخص خبری ندارند.

مقامات پلیس هرگونه دخالتی در این موضوع را رد کرده‌اند.

شهزاد اکبر، وکیل آقای خان به خبرگزاری فرانسه گفته است که دادگاه از طریق دولت از سازمانهای اطلاعاتی پاکستان خواسته است تا موکلش را در تاریخ تعیین شده از سوی دادگاه به مقامات قضایی تحویل دهند و یا بطور کتبی دلایل بازداشت آقای خان را به مقامات قضایی ارایه کنند.

وی افزوده: "پلیس در گزارش خود گفته افرادی که اونیفورم پلیس پوشیده بودند، آقای خان را بازداشت کرده‌اند اما منابع پلیس تاکید می‌کنند که این افراد از اعضای آنها نبوده‌اند."

آقای اکبر در عین حال گفته است که وی امیدی ندارد که سازمانهای اطلاعاتی موکلش را در تاریخ یاد شده به دادگاه تحویل دهند.

در همین رابطه عفو بین‌المللی از سازمانهای مدافع حقوق بشر گفته است: "ما نگران آن هستیم که آقای خان که از فعالان برجسته حقوق بشر است با این هدف ناپدید شده تا از دادن شهادت در خارج از کشور علیه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان جلوگیری شود."

این سازمان به نقل از شاهدان می‌گوید که چندین مرد که بعضی از آنها اونیفورم پلیس برتن داشتند آقای خان را از منزلش بیرون بردند.

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان بارها مورد اعتراض فعالان حقوق بشر داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است که می‌گویند این حملات علاوه بر کشتن غیر نظامیان تاثیر منفی عمیقی بر زندگی و روحیه ساکنان محلی می‌گذارد و روند عادی زندگی مردم را مختل می کند.

دولت پاکستان نیز به طور رسمی با حملات هواپیما‌های بدون سرنشین مخالف است و بارها اعتراض خود را اعلام کرده است اما منتقدین می‌گویند که برخی از عناصر و نهادهای قدرتمند در پاکستان با آمریکا برای استفاده از این هواپیما‌ها دست کم در برخی موارد توافق کرده‌اند.

آمریکا استفاده از این پهپادها را منطبق موازین قانونی می‌داند و مقامات آمریکایی می‌گویند که استفاده از این پهپادها بر ستیزه جویان فعال در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان تاثیر زیادی داشته و تعداد بسیاری از رهبران و فرماندهان آنها را کشته است.

به گفته مقامات سازمان ملل بر اثر این حملات از سال ۲۰۰۴ تاکنون حداقل ۴۰۰ غیر نظامی در پاکستان کشته شده‌اند هر چند در این مورد آمار متفاوتی ارائه شده است.

مطالب مرتبط