طوفان‌ برف و یخ میلیون‌ها آمریکایی را خانه‌نشین کرد

حق نشر عکس AP
Image caption در کارولینای شمالی پیش بینی شده است امشب سی سانتیمتر برف ببارد

با رسیدن طوفان برف و یخ از مناطق جنوبی اقیانوس اطلس به سواحل شرقی آمریکا، در بسیاری از ایالت‌‌ها هشدارهای بحران زمستانی اعلام شده است.

در واشنگتن، پایتخت آمریکا، کارشناسان بارش ۲۰ سانتیمتر برف را پیش‌بینی کرده‌اند.

این سومین طوفان زمستانی ظرف ۴۰ روز گذشته در سواحل شرقی آمریکاست با این تفاوت که این بار جبهه هوای سرد و طوفان‌زا از جنوب این کشور به سمت شمال در حرکت است و در سر راه خود ایالت‌های جنوبی چون تگزاس، کارولینا و آتلانتا را با بحران روبرو کرده است.

در ایالت های جورجیا و تگزاس حدود نیم میلیون نفر در بی‌برقی به سر می‌برند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که در صورت اعلام وضعیت بحرانی در جورجیا، دولت آماده ارسال کمک‌های فدرال به این منطقه است.

کارشناسان این حجم از سرما و یخبندان در ایالت‌های جنوبی چون کارولینای جنوبی یا جورجیا را در چهل سال گذشته بی‌سابقه ارزیابی کرده‌اند. ایالت‌های کارولینای شمالی و جنوبی در وضعیت فوق‌العاده به سر می‌برند و در ایالت‌های ویرجینیا و مریلند هم مسئولان آماده مواجهه با وضعیت بحرانی‌اند. در ایالت ویرجینیا روز چهارشنبه و همزمان با ورود جبهه هوای سرد، ۳۰ سانتیمتر برف روی زمین نشست.

چهارشنبه شب (دوازدهم فوریه - ۲۳ بهمن) اعلام شد که تاکنون حدود ۴۰۰۰ هزار پرواز بر اثر این طوفان زمین‌گیر شده‌اند و در اتوبان‌های جورجیا و کارولینای شمالی، هزاران خودرو در ترافیک مانده اند به طوری که بعضی از سرنشینان آنها تصمیم به ترک خودروها گرفته‌اند.

همزمان، ۱۰ مرگ مرتبط با بدی شرایط جوی گزارش شده است که در یکی از این موارد آمبولانسی با سه سرنشین در تگزاس، پس از منحرف شدن از جاده واژگون و سپس آتش گرفت و هر سه سرنشین آن جان باختند.

هواشناسان پیش بینی کرده اند که بیشترین تاثیر این جبهه هوای سرد در ایالت‌های شرقی حد فاصل شهر واشنگتن تا شهر بوستون دیده شود؛ کریدوری که یکی از پرتراکم‌ترین مناطق آمریکاست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در شهر جرجیا از ایالت آتلانتا، برف توزیع کالاهایی چون شیر را مختل کرده است
حق نشر عکس AP
Image caption بارش برف موجب سقوط درختان و قطعی کابل‌های برق می‌شود
حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط