فرمانده ارتش مصر 'برای خرید تسلیحاتی' به روسیه رفته است

پوتین و وزیران دفاع و خارجه روسیه (چپ) با السیسی و فهمی حق نشر عکس AP
Image caption پوتین در دیدار با السیسی برای او در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آرزوی موفقیت کرد

فرمانده ارتش مصر در سفر به مسکو با رئیس جمهوری و مقامات ارشد دولت روسیه ملاقات و درباره همکاری امنیتی و نظامی بین دو کشور با آنان گفتگو کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه)، فیلدمارشال عبدالفتاح السیسی، فرمانده کل نیروهای مسلح، معاون اول نخست وزیر و وزیر دفاع مصر که در راس هیاتی به روسیه سفر کرده است، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، فیلدمارشال السیسی در ملاقات با آقای پوتین، ضمن اشاره به حضور اسلامگرایان تندرو در سوریه و لیبی، گفت که خطر تروریسم امنیت مصر و کشورهای دیگر خاورمیانه را تهدید می‌کند و دولت مصر مصمم به مبارزه با این خطر است.

وی گفت که دولت و مردم مصر به انجام اصلاحات اساسی متعهد هستند و با ابراز این نظر که ارتش مصر مورد اعتماد مردم آن کشور است، گفت که مصریان باید در ایجاد جامعه‌ای آزاد و مرفه موفق شوند "زیرا چشم جهانیان به مصر دوخته شده است."

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که سفر او به روسیه نتایج مهمی در پی داشته باشد و افزود که مردم مصر خواستار موفقیت این سفر هستند.

پیشتر، وزیر دفاع روسیه پس از دیدار با همتای مصری خود، گفته بود که دو طرف "بر اشتراک دیدگاه‌های خود درباره امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای تاکید نهاده و موافقت کرده‌اند به منظور حفظ امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با یکدیگر همکاری کنند." وی گفت که افزایش همکاری نیروهای هوایی و دریایی دو کشور نیز مورد مذاکره قرار گرفته است.

نبیل فهمی، وزیر امور خارجه مصر هم که فیلدمارشال السیسی را در سفر به مسکو همراهی می‌کند، با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود ملاقات کرده است.

آقای لاوروف گفته است که "دو طرف تاکید دارند که لازم است در تهیه اسناد مربوط به تقویت همکاری دوجانبه در زمینه‌های تسلیحاتی و فناوری نظامی تسریع شود."

حق نشر عکس AP
Image caption از راست به چپ: لاوروف،شویگو، السیسی و فهمی

آقای فهمی نیز گفت که در بررسی روابط دوجانبه، مقامات دو کشور تمایل خود را به ایجاد و گسترش مناسبات جدید اقتصادی مورد تاکید قرار دادند و موافقت شد تا ظرف ماه آینده، یک کمیته مشترک ویژه "راه‌های گسترش منافع مشترک آنها را مورد بررسی قرار دهد."

رسانه‌های روسیه از دیدارهای وزیران خارجه و دفاع دو کشور با عنوان "مذاکرات ۲+۲" نام برده و گفته‌اند که سفر مقامات ارشد مصری به مسکو نشانه تمایل دو طرف به گسترش روابط دوستانه است.

چند ماه پیش، وزیر خارجه مصر در اشاره‌ای تلویحی به سردی روابط با آمریکا، گفت که کشورش در نظر دارد در زمینه‌های امنیتی "گزینه‌های خود را محدود نکند" و گسترش روابط با سایر کشورها را در نظر خواهد گرفت.

ناخرسندی از آمریکا، گرایش به روسیه؟

اوایل ماه ژوئیه سال گذشته، در پی تظاهرات گسترده مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، فرمانده کل ارتش مصر همراه با شماری از شخصیت‌های سیاسی و دینی مصر در تلویزیون ظاهر شد و برکناری رئیس جمهوری را اعلام کرد. وی گفت که قدرت به یک دولت موقت غیرنظامی انتقال می‌یابد که تا زمان اصلاح قانون اساسی، برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل دولت جدید، اداره امور را در دست خواهد داشت.

حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران مرسی و برخی ناظران برکناری او را کودتایی به رهبری السیسی دانسته‌اند

برکناری آقای مرسی، که طرفداران او و برخی ناظران از آن با عنوان "کودتای نظامیان" نام برده‌اند، چند ماه تظاهرات و راهپیمایی اسلامگرایان را در پی داشت که در مواردی به خشونت هم کشیده شد. گفته می‌شود در درگیری بین معترضان با طرفداران دولت موقت و نیروهای امنیتی، دست کم یک هزار نفر کشته شدند که اکثر آنان از معترضان بوده‌اند.

اگرچه ایالات متحده از موضعگیری مستقیم علیه برکناری محمد مرسی خودداری ورزیده، اما مداخله ارتش در سیاست را نیز مورد خرده گیری قرار داده هر چند از استفاده از واژه "کودتا" برای برکناری آقای مرسی خودداری ورزیده است. طبق قوانین ایالات متحده، دولت این کشور مجاز به کمک به دولت‌هایی نیست که در نتیجه کودتای نظامی به قدرت رسیده‌اند.

با اینهمه، در واکنش به ادامه خشونت در مصر، ایالات متحده بخشی از کمک‌هایی را که به طور سنتی در اختیار مصر قرار می‌داد به حالت تعلیق در آورده که از جمله شامل لغو موقت برنامه تحویل تعدادی هواپیمای اف-۱۶ و برخی تجهیزات پیشرفته نظامی و همچنین پرداخت چند صد میلیون دلار کمک نقدی بود.

از زمان امضای قرارداد صلح بین اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۹، ایالات متحده هر ساله کمک‌های نقدی و نظامی قابل توجهی در اختیار مصر قرار داده که ارزش آن در سال‌های اخیر به حدود یک و نیم میلیارد دلار بالغ می‌شد. در عین حال مقامات آمریکایی تاکید داشته اند که مصر را همچنان یک متحد نزدیک خود محسوب می کنند و انتظار می‌رود پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روابط دو کشور به گرمی سابق بازگردد.

پس از سقوط محمد مرسی، که از حمایت مالی قطر برخوردار بود، دولت‌های عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت اعلام کردند که در مجموع، حدود دوازده میلیارد دلار کمک در اختیار دولت موقت قرار می‌دهند. احتمالا بخشی از این مبلغ برای خرید تجهیزات نظامی از روسیه به کار خواهد رفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption برکناری مرسی چند ماه تظاهرات اعتراضی اسلامگرایان طرفدار او را در پی داشت

به گفته برخی ناظران، روسیه نیز که با توجه به بی ثباتی حکومت سوریه در صدد یافتن متحدان دیگری در خاورمیانه است، فرصت را برای بهره‌برداری از سردی روابط مصر و آمریکا مناسب یافته است به خصوص اینکه فروش تسلیحات نظامی به مصر با برنامه‌های آموزشی و پشتیبانی فنی همراه خواهد بود و همکاری دو کشور را برای چند سال آینده تضمین خواهد کرد.

ماه گذشته قانون اساسی جدید مصر به همه پرسی گذاشته شد و به تصویب رسید. عبدالفتاح السیسی، که ماه گذشته با تصمیم تشکیلات نظامی مصر به فیلدمارشالی ترفیع درجه یافته، گفته بود که در صورت ابراز تمایل مردم مصر، وارد مبارزات انتخاباتی ماه آوریل خواهد شد هر چند مشخص نیست که قرار است تمایل مردم مصر در این زمینه به چه صورت ابراز شود.

اخبرا یک روزنامه کویتی پس از مصاحبه با عبدالفتاح السیسی نوشت که او قصد خود برای حضور در مبارزات انتخاباتی را اعلام کرده است اما سخنگوی ارتش مصر گفت که اگر تصمیمی در این زمینه اتخاذ شود، مردم مصر قبل از همه از آن مطلع می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین در ملاقات با فیلدمارشال السیسی در اشاره به این خبر گفت که تصدی سمت ریاست جمهوری، به معنی قبول مسئولیت سنگینی در قبال سرنوشت مردم مصر است است و خطاب به او افزود: "از طرف دولت و مردم روسیه برای شما آرزوی موفقیت دارم."

مطالب مرتبط