مجلس عوام بلژیک 'مرگ خودخواسته' کودکان را قانونی کرد

حق نشر عکس AP
Image caption قانون مرگ خودخواسته بحث‌های شدیدی را در مجلس بلژیک برانگیخته شده است

مجلس عوام بلژیک قانون "مرگ خودخواسته" (اوتانازی) کودکان را که دو ماه و نیم پیش به تصویب مجلس سنای این کشور رسیده بود، با اکثریت چشمگیر تایید کرد.

با تصویب این قانون بلژیک اولین کشوری است که مرگ خودخواسته را، که آن را "مرگ با عزت" نیز می‌نامند، بدون محدودیت سنی به رسمیت شناخته است.

بر اساس این قانون کودکانی که به بیماری‌های بی‌درمان و پیشرفته یا دردهای بی‌تسکین دچارند می‌توانند درخواست مرگ کنند.

پس از آن پادشاه فیلیپ باید این قانون را امضا کند اما به نظر کارشناسان این امضا بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و تصویب این قانون در مجلس عوام به این معنی است که تمام موانع قانونی برای اجرای آن برداشته شده است.

بلژیک در سال ۲۰۰۲ از اوتانازی که عده ای هم آن را "مرگ/قتل از روی ترحم" می‌خوانند، برای افراد بالای ۱۸ سال جرم‌زدایی کرد.

هلند کشور همسایه بلژیک "مرگ خودخواسته" را برای کودکان بالای ۱۲ سال به رسمیت شناخته است.

بر اساس قانون هلند درخواست بیمار برای مرگ اگر "داوطلبانه و بدقت فکر شده" باشد باید به وسیله پزشکان اجابت شود به شرط آنکه بیماری از تحمل خارج باشد و هیچ امیدی به بهترشدن آن وجود نداشته باشد.

دانکن کرافورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در بلژیک می‌گوید این قانون از حمایت گسترده‌ای برخوردار است و انتظار می‌رود مجلس عوام آن را تصویب کند.

با این حال هم در مجلس عوام و هم در رسانه‌ها و بین مردم بحث‌های شدیدی درباره این قانون درگرفته است.

مخالفان می‌گویند کودکان برای چنین تصمیم مهم و دشواری صلاحیت ندارند. رهبران مسیحی، مسلمان و یهودی در بلژیک یکصدا به این قانون اعتراض کرده و "نگرانی شدید" خود را از خطرات "عادی" شدن مرگ‌خودخواسته ابراز کرده‌اند.

مخالفان همچنین نگرانند که کودکان مبتلا به افسردگی یا بی‌اشتهایی مرضی، نیز چنین درخواستی کنند.

کریستین بروت‌کورن رهبر فرانسه‌زبان‌های مجلس بلژیک می‌گوید "اگر پدر و مادر درباره این باره با هم توافق نداشته باشند یا روانپزشک نظر بدهد که کودک از فهم شرایط ناتوان است چه خواهد شد؟"

حامیان قانون می‌گویند مرگ باعزت حق همه است و اوتانازی کودکانی مبتلا به بیماری‌های پیشرفته و بی‌درمان را از درد وحشتناک و بی حاصل نجات می‌دهد.

طبق قانون اجرای اوتانازی چند شرط دارد:

  • کودک بیمار باید هوشیاری کافی داشته باشد و معنای اوتانازی را کاملا بفهمد.
  • بیمار باید بارها درخواست مرگ کرده باشد.
  • پدر و مادر و پزشکان باید با این درخواست موافق باشند.
  • بیماری باید در آخرین مراحل پیشرفتگی باشد.
  • بیمار باید درد شدید داشته باشد و برای تسکین یا تخفیف آن راهی وجود نداشته باشد.

در ماه نوامبر سال گذشته میلادی ۱۶ متخصص بیماری‌های کودکان در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس خواستار تصویب این قانون شده بودند.

در این نامه آمده بود: "تجربه ما نشان می‌دهد در موارد بیماری‌های شدید و مرگ‌های قریب‌الوقوع، کودکان بسرعت به چنان بلوغی می رسند که اغلب حتی از افراد سالم هم بهتر می‌توانند درباره زندگی فکر کنند و نظر بدهند."

یک ماه بعد این قانون با ۵۰ رای مثبت در برابر ۱۷ رای منفی در سنا تصویب شد.

فیلیپ ماهو رهبر سوسیالیست‌های سنا و حامی اصلی این لایحه آن را "نهایت برخورد انسانی" توصیف کرد و گفت "اینکه کودکان از بیماری بمیرند اسباب شرمساری است نه اینکه از درد کشیدن کودکان در چنین شرایطی جلوگیری شود."

در سال ۲۰۱۲ در بلژیک ۱۴۳۲ مورد مرگ خواسته رخ داد که نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد افزایش داشت.

بیشتر این افراد بیش از ۶۰ سال و سرطان‎های بی‌درمان داشتند.