آمریکا و روسیه یک روز زودتر به مذاکرات صلح سوریه در ژنو می‌پیوندند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در بحران سوریه از عدم توافق دولت و مخالفان ابراز نارضایتی کرده است

آمریکا و روسیه برای برون‌رفت از بن‌بست مذاکرات صلح سوریه در ژنو یک روز زودتر به این گفتگوها ملحق می‌شوند.

در سه روز گذشته که دور دوم این مذاکرات با میانجی‌گری سازمان ملل بین دولت سوریه و ائتلاف مخالفان در جریان بوده هیچ پیشرفتی حاصل نشده‌ است.

حضور مقامات روسی و آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد روسیه پیش نویس قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل را نپذیرفته و این باعث واکنش تند واشنگتن شده است.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، روسیه را "مانعی" قلمداد کرد که با جلوگیری از تصویب قطعنامه، همراه دولت سوریه مسئول قحطی و گرسنگی مردم این کشور هستند.

روسیه نیز حمله لفظی رییس جمهور آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشته است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه این کشور انتقادهای آمریکا را محصول "تحریف جانبدارانه" واقعیت دانست، به نقش روسیه در برقراری آتش‌بس حمص اشاره و تاکید کرد روسیه هم به اندازه آمریکا نگران وضعیت مردم سوریه است.

نیک برایانت خبرنگار بی‌بی‌سی، در سازمان ملل می‌گوید با اینکه روسیه پیش‌نویس قطعنامه فعلی را مردود دانسته اما راه را کاملا نبسته و امکان تصویب پیش‌نویسی دیگر منتفی نیست.

دیروز در ژنو برای دومین روز مخالفان و دولت روسیه دو در رو مذاکره کردند.

ائتلاف مخالفان خواستار استقرار یک دولت موقت شد تا با نظارت سازمان ملل آتش‌بس را در تمام کشور اجرا کند.

مخالفان همچنین خواهان اخراج تمام جنگجویان خارجی، امکان کمک‌رسانی به تمام کشور و رسیدن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی شده‌اند.

رژیم سوریه همچون گذشته هر نوع دولت انتقالی یا برکناری بشار اسد رییس جمهور را منتفی دانست و حاضر به مذاکره در این مورد نشده است.

دولت سوریه معتقد است موضوع اصلی گفتگوها باید مبارزه با "تروریسم" باشد؛ اما مخالفان معتقدند آنچه دولت تروریسم می‌خواند قیام مردمی بوده است.

تشدید درگیری‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ داخلی سوریه بیش از صدهزار کشته داشته است

در حالی‌که چشم‌انداز توافق بین طرفین مشاهده نمی شود دیده‌بان حقوق بشر سوریه (SOHR)، نهاد مخالف دولت که مقرش در بریتانیاست- از افزایش درگیری‌ها در این کشور خبر داده‌ است.

این نهاد می‌گوید هم دولت و هم شورشیان برای تصرف مناطق بیشتر می‌جنگند تا در مذاکرات ژنو موقعیت قوی‌تری داشته باشند، به همین دلیل شمار قربانیان در سه هفته گذشته از هر سه هفته دیگری از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ بیشتر بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش کرده بطور متوسط روزانه بیش از دویست نفر در سوریه کشته شده‌اند و شمار قربانیان در این مدت به ۴۹۵۹ می‌رسد.

یک سوم کشته شدگان غیرنظامی و ۵۱۵ نفر زن و کودک بوده‌اند.

گزارش این نهاد را که با مخالفان دولت پیوندهایی دارد منابع مستقل تایید نکرده‌اند.

دیروز نیروهای دولتی با حمایت حزب‌الله لبنان حملات خود را به شهر یبرود در نزدیکی مرز لبنان شدت دادند و بنابر گزارش‌ها سیزده بار این شهر را هدف حمله هوایی قرار دادند.

مقامات لبنانی به بی‌بی‌سی گفته‌اند مردم از ترس یک حمله بزرگ به سمت مرز لبنان در حال فرار هستند.

حمص

در همین حال تخلیه ساکنان شهر حمص ادامه دارد و دویست نفر دیگر هم از این شهر خارج شدند.

حمص در دو سال گذشته در کنترل شورشیان و در محاصره نیروهای دولتی بوده و بیشتر شهر تبدیل به ویرانه شده است.

بر اساس توافق استاندار حمص و سازمان ملل از جمعه گذشته (۱۸ بهمن) تخلیه ساکنان آغاز شده که تاکنون ادامه دارد و بیش از هزار نفر شهر را ترک کرده‌اند.

با اینحال نگرانی در مورد سرنوشت حدود سیصد مرد ۱۵ تا ۵۵ ساله که هنگام خروج از شهر به اسارت نیروهای دولتی در آمدند وجود دارد.

مطالب مرتبط