مکالمه تلفنی خصوصی اردوغان در یوتیوب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رجب طیب اردوغان به‌خاطر فاش شدن مکالمه تلفنی‌اش با انتقادات شدیدی در توئیتر روبرو شده است

حدود ۸۰۰ هزار نفر یک مکالمه تلفنی نخست وزیر ترکیه را در یوتیوب گوش داده‌اند. به نظر می‌رسد که آقای اردوغان در این مکالمه از مدیر یک شبکه تلویزیونی می‌خواهد که زیرنویس انتقادی یک سیاست‌مدار از او را حدف کند.

این مکالمه تلفنی هفته گذشته در اینترنت منتشر شد، اما گفته می‌شود زمان انجام آن به هنگام برگزاری اعتراضات در پارک گزی استانبول، یعنی ژوئن گذشته (خرداد ۱۳۹۲)، برمی‌گردد. در جریان این اعتراضات هزاران نفر از جوانان علیه دولت رجب طیب اردوغان تظاهرات کردند. به نظر می‌رسد در این مکالمه آقای اردوغان یکی از مدیران شبکه تلویزیونی خبرترک (HaberTurk TV) را، که به یکی از شبکه‌های رسانه‌ای خصوصی عمده ترکیه تعلق دارد، مورد سرزنش قرار می‌دهد.

نخست وزیر از مدیر شبکه می‌خواهد که توضیحات کتبی همراه تصویر را که آن کانال مشغول پخششان بود، قطع کند. در این زیرنویس‌ها آقای اردوغان از قول یک سیاست‌مدار مخالف دولت، به بی‌عملی در قبال اعتراضات متهم شده بود.

طبق نوار مکالمه آقای اردوغان می‌گوید: "حیرت‌انگیزه!" مدیر شبکه هم در جواب می‌گوید: "بسیار خب قربان. هرچه شما بگین."

مشروح این مکالمه در گروهی اینترنتی منتشر شد که می‌گوید اعضایش فعالان مدنی ضد فساد هستند. اما روشن نیست آنها چگونه به این نوار دست پیدا کرده‌اند و تلاش‌ها برای پرسیدن نظرشان در این باره هم بی‌نتیجه ماند. آقای اردوغان پذیرفته که این مکالمه تلفنی را انجام داده است.

او می‌گوید که دلیل تماس با مدیر شبکه تلویزیونی این بوده که سیاست‌مدار مخالف دولتی که سخنانش به‌صورت پانویس در برنامه این شبکه نقل قول می‌شده، از ادبیات بسیار توهین‌آمیزی استفاده می‌کرده است. در واکنش به پخش این مکالمه، هشتگ "رسانه‌ها تحت فشارند" (#MedyayaBaskıVar) در ترکیه در توییتر توجه زیادی را به‌خود جلب کرد و ظرف ۲۴ ساعت بیش از ۵۰۰ هزار توییت درباره آن انجام شد.

در یکی از توییت‌ها آمده بود: "رسانه‌های عمده و دولت همدست هستند... خیلی اعصاب خردکنه."

در ترکیه نگرانی‌های گسترده‌تری درباره فشارهای دولت بر رسانه‌ها وجود دارد، و حکومت ترکیه متهم شده که این کشور را به بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل کرده است.

اما بحث‌ها در توییتر ماهیتی به شدت سیاسی دارند. ارکان سقا از دانشگاه علم استانبول می‌گوید که این هشتگ از یک حساب کاربری مرتبط با جنبش گولن به‌راه افتاد. جنبش اسلام‌گرای گولن در شبکه‌های اجتماعی فعال است.

طرفداران نخست وزیر ترکیه هم در بحث‌های توییتری شرکت می‌کنند. یکی از آنها گفت: "وقتی گولن در کارها دخالت می‌کنه، می‌گین همه‌چی خوبه استاد. ولی وقتی نخست وزیر از چیزی ابراز نگرانی می‌کنه، هشتگ فشار بر رسانه‌ها میاد بالا."

مطالب مرتبط