بریتانیا همچنان گرفتار بادهای شدید و سیل‌های مخرب

در حالی که علی رغم تلاش مهندسان، بیش از ١٦ هزار خانوار در بریتانیا همچنان در اثر توفان دچار قطع برق هستند، باد و باران سنگین بار دیگر جنوب این کشور را فرا گرفته است.

تا شب گذشته برق تنها ده هزار خانوار پس از تخریب شدن دکل‌های فشار قوی در توفان، مجددا وصل شده بود.

دولت در هفده نقطه کشور نسبت به وقوع سیل هشدار داده است و دیوید کامرون، نخست وزیر، بار دیگر تاکید کرده که دولت بودجه مقابله با آثار سیلاب‌ها و کمک به مردم سیل‌زده را افزایش خواهد داد.

سازمان هواشناسی بریتانیا گفته است که باران های سیل‌زا در طول روز جمعه ادامه خواهد داشت و بادهای شدید با سرعت حدود ١٣٠ کیلومتر در ساعت از عصر جمعه از اقیانوس اطلس به جنوب انگلستان خواهند رسید.

بادهای شدید که در هفته های گذشته خرابی زیادی را بر جای گذاشته اند، تا صبح فردا (شنبه) ادامه خواهند داشت.

سازمان هواشناسی بریتانیا همچنین گفته است که مناطق مرتفع کشور برف پوش خواهند شد.

ارتش در عمده مناطق سیل‌زده جنوب بریتانیا مستقر شده و سربازان در حال پر کردن و توزیع کیسه های شن در میان مردم هستند.

اداره محیط زیست بریتانیا که مسئول مقابله با بلایای طبیعی از جمله سیل است، قرار بود به دلیل ملاحظات مالی پس از کاهش بودجه آن اداره، دو هزار نفر از کارکنان خود را بازخرید کند که ٥٠٠ نفر از آنان ماموران اداره مقابله با سیل بوده اند.

اما اکنون دولت می گوید هیچ اقدامی که در مقابله با سیل تاثیر منفی بگذارد انجام نخواهد گرفت و برنامه بازخریدها برای کاهش تعداد کارکنان اداره محیط زیست را به تاخیر انداخته است.

برخی شرکت‌های بزرگ، از جمله فروشگاه‌های زنجیره ای به عملیات امدادی پیوسته اند و غذا، چراغ قوه، باتری، چکمه لاستیکی، قوری و حتی یخچال در میان سیل زدگان توزیع کرده اند.

شرکت‌های راه آهن در تلاش برای تعمیر خطوط آهن آسیب دیده و برقراری مجدد خدمات قطع شده هستند، اما خط اصلی راه آهن از لندن به جنوب غرب انگلستان تا چند هفته دیگر باز نخواهد شد.

هواشناسان می گویند که شرایط اقلیمی از روز یکشنبه بهبود خواهد یافت.

مطالب مرتبط