نقشه قابل کلیک: همجنسگرا بودن در کجا قانونی است؟

به روز شده:  17:15 گرينويچ - جمعه 14 فوريه 2014 - 25 بهمن 1392

میلیون‌ها نفر همچنان در کشورهایی زندگی می‌کنند که رابطه افراد همجنس در آنها غیرقانونیست و مردم به‌خاطر همجنس‌گرایی مورد پیگرد قضایی قرار می‌گیرند. در پنج کشور و مناطقی از دو کشور دیگر همجنس‌‌گرایی می‌تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشد. بعضی کشورهای دیگر هم شهروندان را به‌خاطر گرایش‌های جنسی‌شان زندانی یا جریمه می‌کنند.

حتی در بسیاری از کشورهایی که همجنس‌گرایی قانونیست، با افرادی که با همجنس خود رابطه دارند به شیوه دیگری رفتار می‌شود. مثلا سن بلوغ قانونی برای آنها بیشتر است، یا حق ازدواج با هم را ندارند. در کشور روسیه که به‌زودی میزبان المپیک زمستانی سوچی خواهد بود، امسال قانونی در مورد ممنوعیت تبلیغ رفتارهای جنسی "غیرمتعارف" برای افراد زیر ۱۸ سال به تصویب رسید.

اما همجنس‌گرایی در کدام کشورها قانونیست؟ در کدام کشورها همجنس‌گرایان حق ازدواج با هم را دارند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات به نقشه زیر نگاه کنید. برای هر کشور با توجه به تازه ترین قوانین موجود در این زمینه، رنگی انتخاب شده است.

توضیحی درباره داده‌ها: این نقشه وضعیت حقوقی کلی همجنس‌گرایان ساکن کشورهای عضو سازمان ملل را بر اساس داده‌های ارائه شده از سوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل نشان می‌دهد. در مواردی که کشوری در دو دسته متمایز جای می‌گیرد، این مسأله در راهنمای نقشه نشان داده شده است. نقشه و راهنمای آن وضعیت حقوقی ازدواج همجنس‌گرایان را نشان می‌دهد و کاری به تجربه آنها در زندگی روزمره ندارد. در بسیاری از کشورهایی که قوانین حمایتی در مورد همجنس‌گرایان وجود دارد، این افراد همچنان از سوی مراجع حکومتی و یا جامعه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

منبع: دکلیک فتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و کلیک انجمن بین‌المللی همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها

حذف عنوان مجرمانه همجنسگرایی

در ۲۰۰ سال گذشته، شمار فزاینده‌ای از کشورها غیرقانونی بودن روابط همجنس‌گرایانه را لغو کرده اند. درست پیش از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹، با همجنس‌گرایی برخورد قانونی شد، اما پس از آن، به‌خصوص در دهه‌‌‌‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، روند حاکم در جهت جرم‌زدایی بود.

اما بعضی کشورها در حال حرکت در جهت عکس و وضع قوانین تنبیهی جدید و تشدید مجازات‌های موجود هستند. سال گذشته، هند قانونی را دوباره تصویب کرد که قدمت آن به ۱۵۳ سال پیش و دوران استعماری می‌رسید و مطابق آن رابطه جنسی با همجنس جرم محسوب می‌شود. در نیجریه که همجنس‌گرایی پیش از این هم در آن غیرقانونی بود، اخیرا ازدواج همجنس‌گرایان، تشکیل تشکل‌های مخصوص همجنس‌گرایان و رفتارهای عاشقانه همجنس‌گرایان در ملاء عام ممنوع شده است.

روسیه، میزبان المپیک زمستانی، خرداد ماه گذشته قانونی جنجالی را به تصویب رساند که برای افرادی که افراد زیر ۱۸ سال را در معرض اطلاعات مربوط به همجنس‌گرایی قرار دهند، جریمه در نظر می‌گیرد.

منتقدان می‌گویند که در انشای این اصلاحیه از زبانی نه‌چندان دقیق استفاده شده، و مقامات به‌راحتی می‌توانند تفسیر خود را از آن پیاده کنند و عملا هرگونه تجمع همجنس‌گرایان را در روسیه غیرممکن کنند. اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تأکید کرده که قانون جدید به کسی آسیبی نمی‌رساند و همجنس‌گرایان در محل کار یا جامعه با هیچگونه تبعیضی روبرو نخواهند شد.

وضعیت حقوقی همجنسگرایی: ۲۰۱۴ - ۱۷۸۹

در سال ۱۷۸۹، زمان آغاز گاهشمار، همجنسگرایی در ۱۲۶ کشور غیر قانونی بود.

* به استثای جمهوری چچن

منبع: دکلیک فتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و کلیک انجمن بین‌المللی همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها

توضیح: در اطلاعات بالا، مستعمرات سابق حتی الامکان با اسامی کنونی آنان آمده است.

تهیه کنندگان: لوسی راجرز، پابلو گوتیرز مارتین، مارتین ریز و استیون کانر

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.