تجارت با حیات وحش: بوی پول از بوی خون قوی تر است

حق نشر عکس Reuters

وقتی خواندن این مقاله را تمام کنید دستکم یک فیل در آفریقا سلاخی شده است. روزی صد فیل؛ سالی سی هزار فیل.

این سرنوشت گونه ایست که در اوایل قرن بیستم با جمعیت های میلیونی در تار و پود زیست محیطی آفریقا عجین بود.

اوضاع کرگدن ها بهتر از این نیست. بیش از بیست تا حد اکثر سی هزار کرگدن در جهان باقی نمانده اند.

دشمن اصلی آنها رونق اقتصادی در چین و ویتنام است. ظهور قشری ثروتمند در این دو کشور، بازاری از تقاضا را برای عاج فیل و شاخ کرگدن بوجود آورده است.

برای برآوردن این تقاضا، شبکه های سودا گر از جنگل های آفریقا تا فروشگاه های زیر زمینی شانگهای در چین و هانوی در ویتنام فعالیت می کنند.

تجارتی که سالانه بالغ بر بیست میلیارد دلار می شود، بوی پول را قوی تر از بوی خون به مشام سوداگران می رساند.

هر عاج در آفریقا ۶ هزار دلار و در چین ۴۰ هزار دلار به فروش می رسد. انقراض فیلها، بهای عاج را در این بازارها روز بروز بیشتر می کند.

شکارچی هایی که اغلب از محیط بانان مجهزتر و سازمان یافته ترند، عاج ها و شاخ های فیلها و کرگدن های تیر خورده را با اره و از ریشه می برند. فیلها و کرگدن ها هم مرگی تدریجی و دردناک در انتظار دارند.

کنفرانس حیات وحش لندن

کنفرانسی که این هفته در لندن برگزار شد بزرگترین همایش از نوع خود در جهان بود.

این کنفرانس تنها به دلیل حضور نمایندگان ۴۶ کشور جهان اهمیت نداشت بلکه اهمیت آن به دلیل حضور هیات هایی از چین و ویتنام در کنار هیات هایی از تانزانیا، گابون و بوتسوانا بود؛ یعنی چاره اندیشی هم در میدان تقاضا و هم در کشتارگاه های عرضه.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که هنوز امید هست تا در این دقیقه نود، ساعت ها را به عقب بازگرداند.

نشانه های امید بخش کم نیستند. دولتهای آفریقایی دریافته اند که از دست دادن فیلها، به چرخه محیط زیست در جنگل های کشورشان ضربه ای جبران ناپذیر وارد می کند.

از این رو، این دولتها برغم تهیدستی، هزینه های آموزش و تجهیز محیط‌ بانان را تقبل کرده اند. آمارها حاکی از آن است که تاکنون یکهزار محیط بان در آفریقا بدست باندهای تبهکار از پای در آمده اند.

این اولین بار است که ممنوعیت تجارت عاج فیل فراگیر شده است. اراده دولتها برای مبارزه با این تجارت از طریق سوزاندن ده ها هزار کیلو عاج فیل به نمایش گذاشته شد. این گونه حرکت ها پیام موثری به باندهای سود اگر می دهد.

دولت چین هم به نوبه خود سهم مهمی در آموزش و فرهنگ سازی شهروندانش بر عهده گرفته است. تحقیقات میدانی نشان می دهد که نسل جوان چین عادت های بزرگترها را نمی پسندد و تبلیغات آموزشی فراوان اثر گذار بوده اند.

همه این ها نشانه هم اندیشی فعالان محیط زیست با کارشناسان بازاریابی و تبلیغات و اقتصاددانان است.

این تلاشها، کار باندهای سودا گر و تبهکار را، که در کنفرانس لندن به عنوان باندهای تروریست از آنها یاد شد، به مراتب دشوارتر کرده است.

آنها به تجارت زیرزمینی روی آورده اند از جمله بکارگیری اینترنت برای فروش محصول خود در جامعه ای که برای عاج فیل ۴۰ واژه مختلف به کار می برد.

مشکل اینجاست که هنوز هیچ واژه ای به تنهایی برای تشریح دنیای عاری از گونه های مهم حیات وحش کفایت نمی کند.

مطالب مرتبط