آلمان خواهان راه‌اندازی شبکه ارتباطی اروپایی است

حق نشر عکس AFP
Image caption آنگلا مرکل خواهان حفاظت از سطح بالای امنیت ارتباطات شد

آنگلا مرکل، صدراعطم آلمان می‌گوید قصد دارد با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه درباره راه‌اندازی شبکه ارتباطی اروپایی گفت‌وگو کند.

به گفته خانم مرکل، هدف از راه‌اندازی این شبکه افزایش امنیت کاربران اینترنت و جلوگیری از مبادله پست الکترونیک و دیگر داده‌ها از طریق ایالات متحده است.

در پی افشای طرح های محرمانه آمریکا و شنود مکالمات دیجیتال کشورهای اروپایی به وسیله این کشور، مشخص شد که تلفن همراه خانم مرکل نیز شنود شده است.

انتشار این اخبار نگرانی های گسترده ای را در کشورهای اروپایی به همراه داشته است.

خانم مرکل که چهارشنبه به فرانسه سفر می کند، گفت: "در فرانسه درباره نحوه حفاظت از سطح بالای امنیت ارتباطات گفت و گو خواهیم کرد."

آنگلا مرکل همچنین از عملکرد شرکت هایی مانند گوگل و فیس بوک انتقاد کرد چرا که به گفته او در کشورهایی مستقر هستند که استاندارد حفاظت از اطلاعات شخصی در آن پایین است ولی در کشورهایی فعالیت می کنند که در آن این استاندارد بالاست.

به گفته خانم مرکل، با آقای اولاند درباره به کارگیری ارائه دهندگان اروپایی خدمات اینترنت صحبت خواهد کرد "تا دیگر به ارسال ای میل و دیگر اطلاعات به آن سوی اقیانوس اطلس نیازی وجود نداشته باشد."

دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز تبادل نظر با آلمان درباره حفاظت از امنیت دیجیتال شهروندان را تایید کرده و از استقبال از پیشنهاد خانم مرکل خبر داده است.

آنگلا مرکل، همچنین در پی امضای توافقنامه منع جاسوسی متقابل با آمریکاست ولی تلاش های او تاکنون نتیجه نداشته است.

حفاظت از اطلاعات شخصی در آلمان به خاطر سابقه تاریخی شنود شهروندان در آلمان نازی و آلمان شرقی از اهمیت زیادی دارد.

مطالب مرتبط