جان کری در اندونزی بر لزوم مقابله با تغییرات اقلیمی تأکید کرد

حق نشر عکس PA

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز در اندونزی در خصوص لزوم مقابله با تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین سخنرانی کرد.

او در جاکارتا، پایتخت اندونزی، از آثار سو تغییرات اقلیمی بر اقتصاد جهان علاوه بر محیط زیست سخن گفت.

وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود گفت که تهدیدی که از سوی تغییرات اقلیمی متوجه جهان است با تهدیدهایی مانند "تروریسم، بیهاریهای همه‌گیر، فقر و خطر گسترش سلاح‌های کشتار جمعی"، برابری می‌کند.

آقای کری از جامعه جهانی خواست تا برای مقابله با تغییرات اقلیمی تلاش بیشتری کنند. وی در سخنان خود تاکید کرد که تغییرات اقلیمی واقعیتی انکار ناپذیر است و انسان عامل آن است.

سفر به جاکارتا، مرحله پایانی سفر آقای کری به شرق آسیا است. او پیش از اندونزی در چین بوده است.

آمریکا و چین بزرگترین تولیدکنندگان 'گازهای گلخانه‌ای' هستند، گازهایی مانند دی‌اکسید کربن که در گرم شدن کره زمین و ایجاد تغییرات اقلیمی نقش موثری دارند.

این دو کشور دیروز در بیانیه‌ای مشترک بر عزم خود برای کاهش تولید گاز دی‌اکسید کربن از طریق بهینه سازی موتورهای خودرو و گرمایش ساختمانها تاکید کردند.

سوختهای فسیلی

سوختهای فسیلی (ذغال سنگ، نفت و گاز) از عوامل اصلی تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا می‌خواهد به امضا شدن معاهده‌ای در سال آینده میلادی کمک کند که آمریکا و دیگر دولتها را به کاهش آلودگیهای ناشی از سوختهای فسیلی متعهد خواهد کرد.

قرار است مذاکرات بر سر این معاهده در پاریس انجام شوند و این معاهده جدید از سال ٢٠٢٠ جایگزین معاهده کیوتو می شود که در سال ١٩٩٧ امضا شد.

آمریکا به توافق کیوتو نپیوسته است و بسیاری از گروههای طرفدار حفاظت از محیط زیست از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، برای عدم تلاش برای کاهش تولید گاز دی‌اکسید کربن انتقاد کرده اند.

اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان متخصص محیط زیست بر این باورند که گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی ناشی از آن از دهه ١٩٥٠ به بعد در اثر فعالیت ها و اقدامات انسان، از جمله افزایش تولید گازهای گلخانه ای بوده است.

مطالب مرتبط