فعال ناپدید شده پاکستانی مخالف حملات هواپیماهای بدون سرنشین، پیدا شد

کریم خان حق نشر عکس AFP
Image caption وکلای آقای خان می گویند که موکلشان شکنجه شده است

کریم خان، از فعالان پاکستانی مخالف با حملات هواپیماهای بدون سرنشین (درون/پهپاد) که چند روز پیش ناپدید شده بود، پیدا شده است.

از جزئیات پیدا شدن آقای خان گزارشی زیادی منتشر نشده است؛ اما وکلای این فعال پاکستانی می‌گویند که موکلشان مورد بازجویی قرار گرفته است.

به گفته همین وکلا آقای خان که شکنجه شده است در نزدیکی منزلش پیدا شده است.

اواخر هفته گذشته آقای خان که قرار بود در خصوص تاثیر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بر مردم پاکستان در برابر تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا شهادت دهد، ناگهان ناپدید شد.

پسر و برادر آقای خان ۵ سال پیش در حمله پهپادها کشته شدند.

با ناپدید شدن آقای خان وکلای وی گفتند که افرادی که تعدادی از آنها یونیفورم پلیس برتن داشتند موکشلشان را از منزل در راولپندی بیرون بردند. پلیس البته گفته است که در این قضیه دخالتی نداشته است.

دادگاهی در پاکستان اینک از دولت آن کشور خواسته که آقای خان را که به گفته وکلایش از سوی سازمانهای اطلاعاتی پاکستان بازداشت شده بود در دادگاه حاضر کند. بخش راولپندی دادگاه عالی لاهور جلسه دادگاه را برای روز ۲۰ فوریه تعیین کرده است.

در همین رابطه، سازمان عفو بین‌الملل، از سازمانهای مدافع حقوق بشر، در بیانیه‌ای گفته: "ما نگران آن هستیم که آقای خان که از فعالان برجسته حقوق بشر است با این هدف ناپدید شده تا از دادن شهادت در خارج از کشور علیه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان جلوگیری شود."

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان بارها مورد اعتراض فعالان حقوق بشر قرار گرفته است که می‌گویند این حملات علاوه بر کشتن غیر نظامیان تاثیر منفی عمیقی بر زندگی و روحیه ساکنان محل حمله می‌گذارد و روند عادی زندگی مردم را مختل می کند.

دولت پاکستان نیز به طور رسمی با حملات هواپیما‌های بدون سرنشین مخالف است و بارها اعتراض خود را اعلام کرده است اما منتقدین می‌گویند که برخی از عناصر و نهادهای قدرتمند در پاکستان با آمریکا برای استفاده از این هواپیما‌ها دست کم در برخی موارد توافق کرده‌اند.

آمریکا استفاده از این پهپادها را منطبق موازین قانونی تلقی می کند و مقامات آمریکایی می‌گویند که استفاده از این پهپادها بر ستیزه جویان فعال در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان تاثیر زیادی داشته و تعداد بسیاری از رهبران و فرماندهان آنها را کشته است.

به گفته مقامات سازمان ملل بر اثر این حملات از سال ۲۰۰۴ تاکنون حداقل ۴۰۰ غیر نظامی در پاکستان کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط