کمک‌خلبان خطوط هوایی اتیوپی هواپیما را ربود تا در سوئیس تقاضای پناهندگی کند

مقامات سوئیسی می‌گویند کمک‌خلبان یکی از خطوط هوایی اتیوپی، هواپیمایی را ربوده و پس از فرود در سوئیس از این کشور درخواست پناهندگی کرده است.

مسئولان این شرکت هوایی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که حال هر ۲۰۲ سرنشین هواپیما و خدمه خوب است.

هواپیما در حالی که از آدیس آبابا به مقصد رم در حال پرواز بود، ربوده شد.

گفته می‌شود، کمک‌خلبان پس از آنکه خلبان به دستشویی رفت از فرصت استفاده و در کابین خلبان را قفل کرد.

فرودگاه ژنو که مدتی پس از فرود هواپیمای ربوده شده بسته شده بود، اکنون باز شده است.

پلیس سوئیس در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کمک خلبان اتیوپیایی متولد ۱۹۸۳، از بیم آنکه در کشورش مورد پیگرد قانونی قرار گیرد در سوئیس تقاضای پناهندگی کرده است.

به گفته پلیس، او پس از آنکه خود را در اتاق خلبان قفل کرد برای سوخت‌گیری در ژنو تقاضای فرود کرد. پس از آنکه هواپیما را فرود آورد با کمک طنابی که در کابین خلبان بود از پنجره هواپیما پایین آمد و خود را به پلیس معرفی کرد.

او مسلح نبود و هیچ خطری از سوی او متوجه سرنشینان و خدمه نبود.

پلیس در ادامه گفت که این خود کمک‌خلبان بود که مقامات را از هواپیما‌ربایی آگاه کرد و سرنشینان کاملا از قصد او نا‌آگاه بودند.

دادستانی ژنو در این کنفرانس خبری گفت تنها اتهامی که ممکن است به کمک‌خلبان وارد باشد، اتهام آدم ربایی است که حداکثر ۲۰ سال زندان با خود به همراه دارد.

در طول ده سال گذشته ده‌ها تن از اعضای گروهی شورشی در اتیوپی برای فرار عملیات ارتش این کشور علیه‌شان در کشورهای همسایه از جمله سومالی و کشورهای غربی پناه گرفته‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر دولت اتیوپی را متهم کرده است که پناهجویان را بر خلاف میلشان و با کمک دولت کشورهای همسایه مجبور به بازگشت کرده است.

دولت اتیوپی این ادعا را رد می‌کند.

بعضی از روزنامه‌نگاران اتیوپیایی از بیم قوانین ضدتروریستی که بر اساس آن هرگونه انتقاد از دولت جرم تلقی می‌شود، به کشورهای خارجی پناه برده‌اند.

طبق این قانون بسیاری از روزنامه‌نگاران این کشور از جمله اسکندر نگا، وبلاگ نویس سرشناس، به مدت ۱۸ سال به حبس در زندان محکوم شده‌اند.

با آنکه اتیوپی یکی از پر سرعت‌ترین کشورها در زمینه رشد اقتصادی به شمار می‌رود، هزاران نفر از مردم این کشور به دلایل فشار اقتصادی به سایر کشورها پناهنده می‌شوند.

بسیاری از مردم این کشور با درآمدی معادل ۲ دلار در روز، در فقر به سر می‌برند.