یک پناهجوی استرالیا در جزیره مانوس کشته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption تصویری از اردوگاه پناهجویان استرالیا در جزیره مانوی پاپائو گینه نو

یک پناهجو در دومین شب ناآرامی در بازداشتگاه پناهجویان استرالیا در پاپائو گینه نو کشته شد و ۷۷ نفر دیگر مجروح شده اند.

هنوز از ملیت فرد کشته شده اطلاعی در دست نیست.

به گفته اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا پناهجوی کشته شده بر اثر جراحاتی که به سرش وارد شده بود در راه انتقال به بیمارستان جان باخت.

وزیر مهاجرت استرالیا با اعلام خبر مرگ این پناهجو در جزیره مانوس، آن را یک "فاجعه بزرگ" خوانده است.

جزیره مانوس در پاپائو گینه نو، یکی از مراکز استرالیا خارج از خاک این کشور برای ساماندهی موج پناهجویان است.

۱۳ نفر نیز به شدت زخمی شده اند از جمله دو نفر که برای مداوا به استرالیا منتقل شده اند.

یکی از این دو نفر گلوله خورده است.

به گفته وزیر مهاجرت استرالیا، جراحت ها خارج از اردوگاه پناهجویان، بعد از فرار آنها رخ داده است.

شورش پس از آن رخ داده که تعدادی از بازداشت شدگان برای مدت کوتاهی روز یکشنبه از این اردوگاه پناهندگان فرار کردند.

به گفته آقای موریسون "شرایط بسیار خطرناکی بوده، عده ای تصمیم گرفتند به شیوه ای بسیار خشن دست به اعتراض بزنند و از مرکز خارج شوند، و جان خود را به خطر بیندازند".

به گفته وزیر مهاجرت استرالیا تامین امنیت محیط خارج از اردوگاه پناهندگان با پلیس پاپائو گینه نو است.

آقای موریسون گفت: "آنهایی که محیط بیرون از اردوگاه را در کنترل خود دارند باید از قدرتشان، و ابزارعای متفاوتی که در اختیار دارند برای برقراری دوباره نظم، همانگونه که قانون پاپائو گینه نو تعیین کرده استفاده کنند."

ایان رینتول، از ائتلاف عمل برای پناهجویان می گوید بازداشتیان در جزیره مانوس به او گفته اند که افراد محلی و پلیس پاپائو گینه نو وارد اردوگاه شده اند و به پناهجویان حمله کرده اند.

آقای رینتول به شبکه خبری استرالیا گفت : "پلیس پاپائو گینه نو و افراد محلی شب گذشته به شکلی سازمان یافته و وحشیانه به پناهجویان حمله کرده اند."

این در حالی است که وزیر مهاجرت استرالیا می گوید به او "گفته اند" که پلیس پاپائو گینه نو وارد بازداشتگاه نشده و اقدامات پلیس تنها برای مقابله با کسانی بوده که از محدوده بازداشتگاه گذشته اند.

آقای موریسون مرگ یک پناهجو در درگیری ها را فاجعه خوانده و گفته مشخص نیست خارج از اردوگاه پناهجویان چه گذشته ولی درمورد مرگ این پناهجو تحقیق خواهد شد.

باید بسته شود

استرالیا در ماه های اخیر برای مقابلع با موج پناهجویانی که با قایق و از طریق اندونزی به این کشور می آیند تدابیر بسیار سخت گیرانه ای اتخاذ کرده است.

جزیره دیگری که برای اسکان پناهجویان خارج از خاک استرالیا و رسیدگی به پرونده های آنها اختصاص داده شده، جزیره نائورو نام دارد.

شرایط هر دو اردوگاه هدف انتقاد های جدی از سوی سازمان های حقوق بشر و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد بوده است.

استرالیا در عین حال سیاستی را پیش گرفته که براساس آن، حتی پناهجویانی که مصادیق واقعی یک پناهجو را داشته باشند، به جای استرالیا در پاپائو گینه نو اسکان می یابند.

گفته می شود فرار روز یکشنبه پناهجویان در جزیره مانوس پس از آن بوده که به آنها گفته اند به استرالیا منتقل نخواهند شد.

گروه های حقوق بشر می گویند بازداشت هایی طولانی در اردوگاه های پرجمعیت و گرم، در کنار تعلیق های طولانی در رسیدگی به پرونده پناهجویان می تواند پناهجویان را به بیماری های روانی دچار کند.

این گروه ها در عین حال این پرسش را مطرح می کنند که استرالیا با این سیاست چگونه می خواهد از افرادی نیازمند به کمک حمایت کند.

سارا هانسون یانگ سخنگوی حزب سبزها گفته است خشونت در این اردوگاه دلیل دیگری است که بازداشتگاه "باید، همین حالا بسته شود".

پروفسور جیلیان تریگز، رییس کمیسیون حقوق بشر به روزنامه هرالد سیدنی گفته باید درباره این حادثه تحقیق شود: "تعهد اصلی استرالیا این است که از پناهجویان حمایت کند و ما نمی توانیم با فرستادن آنها به کشور سوم، در این نمونه به پاپائو گینه نو، از خودمان سلب مسئولیت کنیم. کاملا مشخص است که این مسئولیت عملی نشده است."

وزیر مهاجرت استرالیا گفته دولت در سیاست هایش تغییری نخواهد داد.

مطالب مرتبط