چین انتقادهای سازمان ملل را 'غیرمنطقی' خواند

کره شمالی حق نشر عکس AP
Image caption پیرمردی در پیونگ‌یانگ در مقابل مجسمه رهبران پیشین تعظیم می‌کند

انتقاداتی که در گزارش سازمان ملل متحد در مورد واکنش چین به جنایت علیه بشریت در کره شمالی به این کشور وارد آمده بود از سوی چین "انتقاداتی غیرمنطقی" توصیف شده است.

سازمان ملل متحد دیروز گزارشی در مورد کره شمالی منتشر کرد که در آن شیوه اجرای سیاست کنترل جمعیت توسط دولت این کشور و نحوه رفتار این دولت با شهروندانش، "بی‌رحمی توصیف‌ناپذیر" نامیده شده بود.

در این گزارش از چین انتقاد شده بود که با برگرداندن پناهجویان کره شمالی به کشورشان، به جنایات علیه بشریت در کره شمالی کمک می کند و یا باعث ترغیب این گونه جنایات می شود.

یک سخنگوی دولت چین گفته است که این افراد مهاجران غیرقانونی کره شمالی هستند و کمیته تحقیقاتی سازمان ملل متحد را متهم کرد که حقوق بشر را به صورت یک مسئله سیاسی در آورده است.

کارشناسانی که پس از یک سال تحقیق این گزارش را تهیه کرده اند، می گویند که شدت و گستردگی خشونت سازمان یافته به حدی است که به عقیده آنها، دنیا باید برای مقابله با آن دست به اقدام بزند.

از جمله یک زن زندانی شهادت داده است که او را مجبور کرده اند به دست خود نوزداش را در آب خفه کند.

بر اساس این گزارش، عده ای از کودکان از بدو تولد زندانی شده اند و به آنها گرسنگی داده شده است.

گزارش مذکور قرار است شواهدی از سیاست سراسری کنترل جمعیت از طریق ارعاب ارائه کند که توسط دولت کره شمالی به کار گرفته می شود.

دولت کره شمالی حاضر به همکاری با محققان سازمان ملل نشد، اما آنها پس از گفت و گو کردن با ده ها نفر که از اردوگاه های کره شمالی جان سالم به در برده و به کره جنوبی گریخته اند، گزارش خود را تهیه کردند.

مطالب مرتبط