آمریکا اتهام 'تحریک دانشجویان ونزوئلایی' را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption لئوپولدو لوپز رهبر حزب مخالف اراده مردمی از حامیان خود خواسته روز سه شنبه با لباس سفید او را تا وزارت کشور همراهی کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا اتهامات دولت ونزوئلا مبنی بر "کمک به سازماندهی اعتراضات ضد دولتی" در این کشور را دروغین و بی اساس خواند.

روز یکشنبه نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد سه دیپلمات آمریکایی را به اتهام ملاقات با رهبران اعتراضات دانشجویی در کشور اخراج کرده است.

الیاس خاوا، وزیر امور خارجه ونزوئلا نام این سه دیپلمات را که از مقامات کنسولی آمریکا هستند "برن مک کسکر، جفری گوردون، و کریستوفر لی کلارک" اعلام کرده است.

به گفته وزیر امور خارجه ونزوئلا، این سه نفر "تحت پوشش برنامه های صدور ویزا" با دانشجویان دیدار می کرده اند اما از این طریق به دانشجویان "پیشنهاد آموزش، کمک مالی و سازماندهی" می داده اند.

اعتراض اصلی مخالفان به نرخ بالای تورم، آمار بالای جرم و جنایت و کمبود اقلام ضروری است.

در عوض دولت عامل کمبود ها را "تاجران فاسد و پول پرست" معرفی می کند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته تعیین سرنوشت مردم ونزوئلا باید به دست خودشان باشد و واشنگتن در آن دخالتی نمی کند.

خانم ساکی در عین حال طی بیانیه ای رسمی ضمن حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی از جمله آزادی بیان و تجمعات مسالمت آمیز از دولت و معترضان در ونزوئلا خواسته وارد گفتگو شوند.

حمله به دفتر حزب مخالفان

در حالی که دستور بازداشت لئوپالدو لوپز رهبر حزب مخالف "اراده مردم" صادر شده و رییس جمهوری ونزوئلا خود رسما خبرش را اعلام کرده، روز دوشنبه اعضای این حزب به خبرگزاری ها گفته اند عده ای با حمله به دفتر حزب اراده مردم، و شلیک گاز اشک آور تهدید به دنبال آقای لوپز بوده اند و به تهدید سایر اعضا پرداخته اند و نهایتا فیلم های دوربین های مدار بسته را با خود برده اند.

لئوپالدو لوپز که هم اکنون در مکان نامعلومی بسر می‌برد، با انتشار یک ویدیو در شبکه اینترنت اعلام کرده است که با وجود صدور حکم بازداشت از طرف مقام های دولتی، راهپیمایی روز سه شنبه در کاراکاس را هدایت خواهد کرد.

وی آخرین بار روز چهارشنبه گذشته دیده شده بود.

همزمان شهردار کاراکاس، خورحه رودریگز، اعلام کرده مجوز تجمعی را برای روز سه شنبه صادر نکرده است.

آقای لوپز که ۴۲ سال دارد، شهردار سابق چاکو در شرق کاراکاس است.

ونزوئلا یکی از بالا‌ترین آمارهای قتل را دنیا دارد و اختلافات داخلی در این کشور بسیار شدید است.

نرخ تورم بنابر آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۳ معادل بیش از ۵۰ درصد بوده است.

مطالب مرتبط