ایتالیا: قمار سیاسی با آقای شهردار

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ماتئو رنتسی در حال تماشای بازی تیم فوتبال فیورنتینا

ماتئو رنتسی، رهبر حزب دموکراتیک ایتالیا به زودی به عنوان نخست‌وزیر جدید ایتالیا سوگند خواهد خورد، این امر با توجه به ناشناخته بودن او یک قمار سیاسی محسوب می شود. آنچه که موجب مجبوبیت ماتئو رنتسی در میان مردم شده، جوان و پرانرژی بودنش و نیز ژست و شیوه رفتارش است.

او که ۳۹ سال دارد جوان ترین نخست وزیر ایتالیا از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می شود. حتی موسولینی هنگامی که در سال ۱۹۲۲در ایتالیا به قدرت رسید، دو ماه بزرگ تر از آقای رنتسی بود.

آقای رنتسی حتی سابقه نمایندگی پارلمان را ندارد و در حال حاضر شهردار فلورانس است.

ماتئو رنتسی، که شیوه رفتارش شبیه سیاستمداران آمریکایی است همواره لبخند برلب دارد، پرانرژی به نظر می رسد و بلند پروازی غرورآمیزی دارد. بعضی او را تونی بلر ایتالیا می خوانند- یک سیاستمدار چپ میانه که با ایدئولوژی سر و کار چندانی ندارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جورجیو ناپولیتانو تا کنون سه نخست‌وزیر منصوب کرده است

کشش مردم به او به دلیل متفاوت بودنش با سایر سیاستمداران ایتالیایی است. او جزو باند سیاستمداران محسوب نمی شود و بی رحمی از خصیصه های اوست. ماتئو رنتسی، قبلا قول داده بود که از طریق انتخابات برای دستیابی به قدرت مبارزه خواهد کرد ولی هفته گذشته در جلسه حزب دموکراتیک، با درخواست رأی گیری جهت برکناری انریکو لتا نخست وزیر، مقدمات کنار رفتن او را فراهم آورد.

او به عنوان کسی که قادر به انجام کارهای مهم است، شهرت دارد- شخصی که قول می دهد قدرت سیاستمداران کهنه کار و باندهای سیاسی و شبکه هایی را که نامرئی هستند ولی هنوز نفوذ زیادی دارند، در هم بشکند.

آقای رنتسی، کارنامه سیاسی مفصلی ندارد. سابقه پیش آهنگی دارد، برنده جایزه یک مسابقه تلویزیونی شده و هوادار پرشور تیم فوتبال فلورانس موسوم به فیورنتینا است. برای مدتی کم تر از پنج سال نیز شهردار فلورانس بوده و دوست دارد پیراهن های اسپرت یقه باز و کت چرمی بپوشد.

انتصاب او را می توان یک انقلاب ایتالیایی خواند. قدرت او منحصرا از شخصیتش ناشی می شود. از نظر ایتالیایی ها او مظهر تغییر است و برای بسیاری از آنان همین خصیصه کافی است. ایتالیایی ها در حال حاضر شیوه و نحوه رفتار او را می پسندند و با آنچه در ذات وجودش است کاری ندارند. به عقیده آقای رنتسی، باید شبکه های قدیمی را خراب کرد. او می گوید: "ایتالیا اکنون در وضع دشواری به سر می برد. ما باید با یک برنامه رادیکال برای بازسازی کشور، امکان بیرون آمدن از این باتلاق را فراهم کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا هنوز دارای نفوذ قابل توجهی است

ماتئو رنتسی، امیدوار است که حمایت مردم از او سبب شود که فضای سیاسی مناسب برای انجام یک برنامه وسیع اصلاحات ایجاد شود. این برنامه شامل باز کردن درهای اقتصاد ایتالیا، آسان تر کردن استخدام و اخراج کارمندان و حرکت در جهت رشد اقتصادی است. وی معتقد است اتخاذ یک چنین برنامه ای احتمالا سبب خواهد شد شرایط و محدودیت هایی که اتحادیه اروپا برای کاهش کسری بودجه ایتالیا تعیین کرده انعطاف پذیرتر شود.

ولی با وجود محبوبیت آقای رنتسی، باید گفت که او هنوز امتحان خود را نداده است. نقطه ضعف او این است که بدون این که مردم او را انتخاب کرده باشند، دولت آینده را تشکیل خواهد داد.

او سومین نخست وزیری در ایتالیا خواهد بود که رئیس جمهوری منصوب کرده نه مردم. دموکراسی در ایتالیا در حال تحلیل رفتن است و این دیگر اراده مردم نیست که تعیین می کند اقامتگاه رسمی نخست وزیر در اختیار چه کسی قرار می گیرد.

سرخوردگی ایتالیایی ها از سیاستمداران این کشور تا آن حد است که بسیاری از آنها حاضرند چنانچه یک نخست وزیر غیرمنتخب بتواند تغییرات واقعی ایجاد کرده و اقتصاد منقبض کشور را نجات دهد، به این قمار سیاسی دست بزنند. اقتصاد ایتالیا به تازگی و با سختی از رکود خارج شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت انریکو لتا تنها ده ماه دوام آورد

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا با وجود محکومیتش در دادگاه و محاکمه ای که ادامه دارد، هنوز دارای نفوذ قابل توجهی است.

او بلافاصله در مورد پیشنهاد تاسیس یک دولت جدید بدون این که معلوم باشد برنامه این دولت چیست، ابراز تردید کرد. اگر چه همچنین قول داد که یک مخالف منطقی دولت جدید خواهد بود. یک سیاستمدار مخالف دیگر نیز گفت "ما نمی توانیم یک پایان خوش را تضمین کنیم"

به په گریلو، کمدین مستقلی که اکنون سیاستمدار شده و رهبری جنبش پنج ستاره را به عهده دارد از این که یک نخست وزیر غیرمنتخب دیگر بر سر کار می آید عصبانی است و به نوعی "کودتا" اشاره می کند. ولی علیرغم این تردیدها، احتمالا بیشتر سیاستمداران در حال حاضر با آقای رنتسی همکاری خواهند کرد چون از محبوبیتی که نزد مردم دارد هراس دارند.

طرفداران احزاب چپ میانه در بریتانیا و فرانسه محتاطانه ناظر اتفاقاتی اند که در ایتالیا می افتد. در صورت موفق شدن ماتئو رنتسی، احتمال دارد موقعیت این احزاب تقویت شود. عدم موفقیت او ممکن است به انتخاباتی تلخ و ناآرامی اجتماعی در ایتالیا بیانجامد.

ماتئو رنتسی، ممکن است نصیحت نیکولو ماکیاولی یک سیاستمدار مشهور دیگر اهل فلورانس را دنبال کند که گفته بود: "من علاقمند به حفظ وضع موجود نیستم. می خواهم آن را برهم بزنم"

به زودی به ماتئو رنتسی، این شانس داده خواهد شد که نظام سیاسی ایتالیا را تغییر دهد. به نظر می رسد بسیاری از ایتالیایی ها که از نرخ بالای بیکاری و فساد به ستوه آمده اند حاضرند این شانس را به او بدهند.

مطالب مرتبط