وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی به اوکراین سفر می‌کنند

حق نشر عکس Getty
Image caption خشونت‌های اوکراین واکنش‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشته است

وزارت دفاع اوکراین تائید کرده که کماندوهای چترباز را برای دفاع از نهادها و تاسیسات نظامی به نقاط مختلف این کشور اعزام کرده است.

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده که هدف از ارسال این نیروهای ویژه دفاع از ادارات دولتی و نهادهای نظامی است و مقابله با نیروهای ضد دولتی در دستور کار این نیروها قرار ندارد.

این در حالی است که رئیس سازمان اطلاعاتی اوکراین گفته است که نیروهای این سازمان، عملیاتی را که او ضد تروریستی خوانده شروع کرده‌اند. او گفته این عملیات پس از آن شروع شد که چندین اداره دولتی و انبار تسلیحاتی به دست "گروه‌های افراطی" افتاد.

در همین حال وزیران امور خارجه لهستان، فرانسه و آلمان گفته‌اند که برای گفت‌و‌گو درباره اوضاع اوکراین به کیف سفر می‌کنند.

در درگیری‌های اوکراین طی ۲۴ ساعت گذشته میان پلیس و تظاهرکنندگان حداقل ۲۵ نفر کشته شده‌اند.

وزارت بهداشت اوکراین می‌گوید حداقل ۶۰۰ نفر هم در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند که بیش از نیمی از این افراد را نیروهای پلیس تشکیل می‌دهند.

پزشکی که به مداوای مجروحان پرداخته به بی بی سی گفته است که پلیس در حال بازداشت مصدومان و انتقال آنها به بازداشتگاه‌ها است.

خشونت‌ها از پایتخت به سایر نقاط اوکراین نیز کشیده شده است.

طبق گزارش‌ها زنی که به همراه جمعیت تلاش داشت تا وارد ساختمان نیروهای امنیتی در شهر خملنیتسکیی شود، به ضرب گلوله کشته شده است.

در شهر لویو در غرب اوکراین نیز مراکز پلیس هدف حمله معترضان قرار گرفته است.

واکنش‌ها

خشونت‌های اوکراین واکنش‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشته است.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین رهبران مخالفان را در خشونت‌ها مقصر دانسته و روسیهنیز از تلاش برای کودتا در اوکراین خبر داده است.

وزارت امور خارجه روسیه از رهبران مخالفان اوکراین خواسته تا "خون‌ریزی‌ها را متوقف کرده" و فورا مذاکرات با دولت را از سر گیرند.

حق نشر عکس AP
Image caption وزارت بهداشت اوکراین می‌گوید حداقل ۶۰۰ نفر در درگیری‌ها زخمی شده‌اند

اما رهبران اتحادیه اروپا با محکوم کردن خشونت‌های دولتی گفته‌اند که باید اقداماتی علیه افرادی که در "سرکوب‌ها" دست داشتند، به عمل آورند.

وزیر امور خارجه سوئد گفته است که ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین "مسئول خون‌ریزی‌ها است"

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است فردا، پنجشنبه بیست فوریه نشستی برای بررسی اوضاع اوکراین برگزار کنند و در مورد احتمال وضع تحریم‌هایی علیه برخی مقامات اوکراین تصمیم‌گیری کنند.

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان پیشتر گفته بود که از کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال حاضر در وین، سرگرم گفت‌و‌گو با مقام‌های ایرانی در باره برنامه هسته‌ای این کشور است، خواسته تا برای ماموریتی دیپلماتیک به اوکراین سفر کند.

خبرنگار اروپایی بی بی سی می‌گوید دیپلمات‌های غربی نمی‌خواهند تمامی ارتباطات موجود با ویکتور یانوکوویچ را قطع کنند.

مطالب مرتبط