استرالیا و گینه‌نو درباره مرگ پناهجوی ایرانی 'تحقیق می‌کنند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناآرامی در اردوگاه پناهجویان مانوس نزدیک استرالیا از روز یکشنبه شروع شد

دولت‌های استرالیا و پاپوا گینه‌نو گفته‌اند که درباره درگیری در اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس که منجر به کشته شدن یک ایرانی شد، تحقیق می‌کنند.

حسین میرفخار، مدیر کنسولی وزارت امور خارجه ایران، پیش‌تر در دیدار با سفیر استرالیا در تهران به مرگ یک ایرانی در جزیره مانوس و "بدرفتاری" با پناهجویان ایرانی اعتراض کرده بود.

در طول دو روز درگیری در اردوگاه پناهجویان پاپوا گینه‌نو، علاوه بر مرگ یک ایرانی، ۷۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

استرالیا اعلام کرده که برای تحقیق درباره این حادثه گروهی به ریاست وزیر مهاجرت این کشور تشکیل شده است.

پاپوا گینه‌نو هم می‌گوید که گروهی را برای تحیق به جزیره مانوس فرستاده است.

استرالیا پناهجویانی را که با قایق به این کشور می‌روند، از جمله پناهجویان ایران و افغان به اردوگاه‌هایی در پاپوا گینه‌نو و نائورو می‌فرستد.

حق نشر عکس BBC World Service

حادثه اردوگاه مانوس چطور اتفاق افتاد؟

اطلاعات متناقضی درباره چگونگی شروع این حادثه وجود دارد.

بر اساس گزارش‌ها، گفته می‌شود که روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن (شانزدهم فوریه) ۳۵ پناهجو با گذشتن از حفاظ، از اردوگاه فرار کردند. پناهجویان وقتی فرار کردند که به آنان گفته شده بود به استرالیا منتقل نخواهند شد.

روز دوشنبه ۲۸ بهمن هم نزاعی روی داد که به مرگ یک ایرانی و زخمی شدن ۷۷ نفر دیگر منجر شد. بیشتر زخمی‌ها از ناحیه سر مجروح شده بودند.

اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا گفته بود که درگیری زمانی روی داد که این پناهجویان قصد داشتند از اردوگاه فرار کنند. اما مشخص نیست این درگیری در داخل اردوگاه اتفاق افتاده یا بعد از خروج در هنگام فرار.

به گفته آقای موریسون، پلیس پاپوا گینه‌نو در دو نوبت تیراندازی کرده است، اما "نشانه‌ای وجود ندارد که پلیس به سمت پناهجویان شلیک کرده باشد."

نهادهای امنیتی پاپوآ گینه‌نو تاکید دارند که پناهجویان بعد از فرار از اردوگاه هدف حمله پلیس قرار گرفته‌اند، اما نهادهای حقوق بشر می‌گویند به پناهجویان در داخل اردوگاه حمله شده است.

یکی از نهادهای حامی حقوق پناهجویان به رسانه‌های استرالیا گفته که پلیس گینه‌نو و افراد محلی وارد اردوگاه شده و به پناهجویان حمله کرده‌اند.

'جی‌فور اس' موسسه‌ای که مسئول حفظ امنیت اردوگاه است، در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که "این اتهام که پناهجویان بعد از حمله افراد محلی از اردوگاه خارج شده‌اند، بی‌اساس است."

انتقاد نهادهای حقوق بشر از استرالیا

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد و همچنین فعالان حقوق بشر به شدت از وضعیت پناهجویان در اردوگاه‎‌های متعلق به استرالیا و پاپوآ گینه‌نو انتقاد کرده‌اند.

جیلیان تریگز، مدیر کمیته حقوق بشر استرالیا به شبکه‌ ای‌بی‌سی گفته است که تحقیقات درباره حادثه جزیره مانوس باید توسط یک نهاد مستقل انجام شود که موضع‌گیری نداشته باشد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواستار تحقیق بیشتر درباره حادثه جزیره مانوس شده و سازمان عفو بین‌الملل هم از استرالیا به دلیل "سیاست غیرقانونی برخورد با مهاجران در ساحل" انتقاد کرده است.

استرالیا با وضع قوانین سخت‌گیرانه و بازگرداندن پناهجویان به دو جزیره اطراف این کشور، قصد دارد از شمار افرادی که به این کشور پناه می‌برند، بکاهد.

مطالب مرتبط