هشدار آمریکا: افزایش احتمال حمل مواد منفجره در کفش مسافران پروازی

حق نشر عکس Getty
Image caption در فرودگاه‌های آمریکا، مسافران پیش از سوار شدن، باید کفش‌های خود را برای بازرسی درآوردند

دولت آمریکا در هشداری جدید از افزایش احتمال تلاش‌ها برای حمل مواد منفجره از طریق جاسازی در کفش مسافران خطوط هوایی خبر داده و از شرکت‌های هواپیمایی خواسته هشیار باشند.

این دومین هشدار امنیتی دولت آمریکا طی دو هفته گذشته است. نخستین هشدار امنیتی همزمان با آغاز مسابقات المپیک زمستانی در شهر سوچی روسیه منتشر شد که در آن کاخ سفید نسبت به افزایش احتمال جاسازی مواد منفجره در تیوب خمیردندان هشدار می‌داد.

سازمان امنیت ملی آمریکا در این هشدارنامه به مورد بخصوصی اشاره نکرده است اما تاکید کرده است این هشدار بیشتر متوجه پروازهایی است که از خارج خاک آمریکا به داخل این کشور در حرکتند.

در سال ۲۰۰۱، ریچارد رید، شهروند بریتانیا، تلاش کرد تا با مواد منفجره ای که در کفش‌هایش جاسازی کرده بود پرواز پاریس به میامی را منفجر کند.

سازمان امنیت ملی آمریکا که هشدارنامه جدید خود را به خبرگزاری آسوشیتدپرس ارسال کرده، آورده: "ما همچون همیشه بر اساس اطلاعات جدیدی که دریافت می‌کنیم، میزان هشدارهای امنیتی را بازتنظیم می‌کنیم و این بار هم بر اساس گزارشات تیم‌های عملیاتی و اطلاعاتی خود عمل کرده ایم تا نسبت به هرگونه تغییر در میزان تهدیدهای امنیتی هشدار دهیم."

هم اکنون در تمامی فرودگاه‌های آمریکا، مسافران پیش از سوار شدن، باید کفش‌های خود را برای بازرسی درآوردند تا از مسیر کنترل و دستگاههای تشخیص عبور داده شوند.

مطالب مرتبط