آمریکا: خشونت‌ها در اوکراین باید متوقف شود

حق نشر عکس REUTERS
Image caption یکی از مخالفان برای جلوگیری از ورود پلیس اوکراین، در میدان استقلال سیم خاردار می‌کشد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن شدیدا محکوم کردن این خشونت‌ها خواستار توقف فوری خونریزی‌ها در اوکراین شد.

به گفته وزارت بهداشت اوکراین در طول هفته گذشته دست‌کم ۷۷ نفر کشته شده‌اند.

در این بیانیه که در ساعات پایانی روز پنجشنبه (۲۰ فوریه - اول اسفند) در واشنگتن منتشر شد، جان کری گفته است: "با عذاب و عصبانیت درگیری‌های خونین در خیابان‌های کی‌یف را نظاره می‌کنیم که چه طور جان‌های بیشتری گرفته می‌شود و خانواده‌های بیشتری بی‌سامان می‌شوند. مردم اوکراین بسیار سزاوارتر از آنند که هر روز شاهد مرگ‌ و رنج بیهوده در خیابان‌های کی‌یف، یکی از مهم‌ترین شهرهای اروپا باشند."

آقای کری در این بیانیه تاکید کرده است: "خشونت ها باید متوقف شود. ما قویا استفاده از خشونت توسط نیروهای امنیتی علیه شهروندان را محکوم می کنیم و خواستار آن هستیم که عاملان این خشونت‌ها فورا برکنار شوند. مردم اوکراین و جامعه جهانی عاملان این خشونت‌ها مسئول می‌دانند و آنها را بازخواست خواهند کرد و ایالات متحده از هم اکنون تحریم‌هایی علیه آن دسته از مقام‌های اوکراینی که مسئول این خشونت‌ها هستند اتخاذ کرده است."

همزمان، روز پنجشنبه، وزاری خارجه اتحادیه اروپا با اعمال تحریم آن دسته از مقام‌های اوکراین که "مسئول خشونت‌ها" در این کشور هستند، موافقت کرده‌اند.

در بیانیه‌ای که از سوی این مقام‌ها صادر شده آمده که تحریمهای احتمالی علیه آنها شامل محدویت سفر و مسدود کردن داراییهای آنها، خواهد شد.

این تحولات پس از دور تازه‌ای از خشونتها در اوکراین بین معترضان و دولت صورت گرفته است.

آتش‌بس دو روزه میان مخالفان و دولت اوکراین چند ساعت بیشتر دوام نیاورد و پلیس و معترضان دوباره در کیف پایتخت این کشور درگیر شدند.

بر اساس گزارش‌ها بیش از بیست نفر از معترضان در درگیریهای روز پنجشنبه (۲۰ فوریه) کشته شده‌اند. شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند بیشتر کشته‌شدگان با گلوله تک‌تیراندازان کشته شده‌اند.

همزمان وزارت کشور اوکراین از ساکنان پایتخت خواسته از خانه‌های خود خارج نشوند.

در اطلاعیه وزارت کشور گفته شده که خیابان‌ها به دلیل حضور ارتش و افراد "مهاجم و مسلح" ناامن است.

تلویزیون اوکراین تصویر اجسادی را نشان داده که در خیابان‌های اطراف میدان استقلال کیف بر زمین افتاده اند.

علاوه بر این منابع رسمی اعلام کرده‌اند تظاهرکنندگان ۶۶ پلیس را به گروگان گرفته‌اند و یک پلیس هم کشته شده است.

ساختمان مجلس و هیات دولت هم از بیم حمله تخلیه شده است.

صلح موقت به خشونت رسید

حق نشر عکس Reuters

شب گذشته، چهارشنبه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) سایت ریاست جمهوری اوکراین با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که دو طرف با شروع مذاکره برای پایان دادن به خون‌ریزی‌ها موافقت کرده‌اند.

اما صبح امروز دوباره تظاهرات‌کنندگان به سمت پلیس کوکتل مولوتف پرتاب کردند و پلیس هم از ماشین‌های آبپاش برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرد.

هنگامی که خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان استقلال کیف مشغول مصاحبه تلویزیونی بود، از پشت او صدای شلیک گلوله شنیده می‌شد.

وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و لهستان که برای گفت‌و‌گو درباره بحران اوکراین به کیف رفته بودند، با رهبران مخالفان دیدار کرده و طبق گزارش‌ها با ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین هم ملاقات کرده‌اند. پیشتر گفته شده بود به دلیل شدت گرفتن خشونت‌ها، این دیدار به دلایل امنیتی لغو شده است.

حق نشر عکس Reuters

در همین حال از سوچی، محل برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی خبر رسیده که نیمی از ورزشکاران اوکراین در اعتراض به استفاده از خشونت علیه معترضان، محل بازی‌ها را ترک کرده و در حال بازگشت به کشورشان هستند.

تحریم اوکراین

حق نشر عکس AFP

مخالفان دولت ویکتور یانوکوویچ مدت‌هاست از اتحادیه اروپا و آمریکا می‌خواهند که علیه مقام‌های دولتی این کشور که در اعمال خشونت دست دارند، تحریم وضع کند.

پیش‌تر ایالات متحده آمریکا صدور ویزا برای ۲۰ مقام اوکراینی را ممنوع اعلام کرد.

خشونت‌ها روز سه‌شنبه وقتی شدت گرفت که پلیس می‌خواست میدان استقلال را از مخالفان خالی کند.

حق نشر عکس AP
Image caption روز پنج‌شنبه روز عزاداری برای کشته‌شدگان درگیری‌های میدان استقلال اعلام شده است

اما اختلاف معترضان و دولت بر سر چیست؟ اینجا درباره دلایل تظاهرات اوکراینی‌ها بخوانید.

مطالب مرتبط