دالایی لاما با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد

حق نشر عکس The white house

درحالی که امروز جمعه بیست ویکم فوریه (دوم اسفند) دالایی لاما رهبر معنوی بودائیان تبت با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده است، چین هشدار داده است که چنین ملاقاتی به طور جدی به رابطه این کشور با آمریکا لطمه خواهد زد.

به گفته یک سخنگوی وزارت خارجه چین این دیدار به معنای دخالت آشکار در امور داخلی چین است.

پیشتر مقامات آمریکایی گفتند که محور اصلی گفتگوهای دالایی لاما و رئیس جمهوری آمریکا مسائل حقوق بشر در تبت خواهد بود.

کیتلین هیدن،سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید که دیدار رئیس جمهوری آمریکا با دالایی لاما در قالب دیدار او با رهبران مذهبی و فرهنگی جهان صورت می‌گیرد.

خانم هیدن افزود: "ما حامی استقلال تبت نیستیم ولی آمریکا مدافع حقوق بشر و آزادی مذهب در چین است."

اخیرا موج اعتراض‌های بودائیان تبت به دولت چین با خودسوزی راهب و راهبه های بودایی شدت یافته است.

دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت می‌گوید نگران موج رو به افزایش خودسوزی‌ها میان راهبان و راهبه‌های تبتی در اعتراض به سیاست‌های دولت چین در منطقه است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر می‌گویند دهها نفر در اعتراض به ادامه حاکمیت چین بر این منطقه بازداشت و شکنجه شده‌اند.

چین می‌گوید تبت همواره بخشی از خاک این کشور بوده، اگر چه پیش از قرن بیستم، تبت مدتی طولانی خودمختار بوده و بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت وفادار می‌دانند.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می‌دانستند قیام کردند که تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین، ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

مطالب مرتبط