دعوا در اورست و تدابیر امنیتی نپال

حق نشر عکس BBC World Service

نپال تصمیم گرفته یک گروه امنیتی را به "اردوگاه اولیه" کوه اورست بفرستد تا جلوی دعوا و جنجال بین کوهنوردان را بگیرد.

در ماه آوریل سال گذشته میلادی دعوایی میان گروهی از کوهنوردان اروپایی و شرپاها - که از بومیان ساکن کوهها که به طور سنتی در نقل و انتقال اقلام کوهنوردان و راهنمایی آنها فعال هستند - در ارتفاع ۷۴۷۰ متری در گرفت.

با وجود آنکه آن دعوا بالاخره رفع شد، مقامات می‌گویند تعداد کوهنوردانی که می‌خواهند صعود کنند بویژه در ارتفاعات اورست بیشتر و بیشتر شده است.

حالا قرار شده در آوریل امسال و همزمان با فصل صعود کوهنوردان، یک مقر امنیتی با عده‌ای از نیروهای ارتش و پلیس در "اردوگاه اولیه" اورست باز شود.

دیپندرا پودل، وزیرجهانگردی نپال، به بی‌بی‌سی گفته این گروه امنیتی شامل ۹ نفر خواهد بود، که سه نفر آنها افسر ارتش هستند، و بقیه نیروهای مسلح پلیس خواهند بود.

قرار است مقامات وزارت گردشگری نپال هم به این گروه کمک کنند.

خبرنگاران می‌گویند دعوای سال گذشته میان کوهنوردان و شرپاها باعث شد که نگرانی در مورد امنیت کوهنوردان بیشتر شود.

دعوا وقتی شروع شد که کوهنوردان می‌خواستند طناب‌هایی را دور صخره‌ها محکم کنند و آن اتفاق در رسانه‌های جهان پوشش گسترده‌ای یافت.

مقامات نپالی می‌گویند این گروه امنیتی همچنین به کوهنوردان در زمان خطر یا بروز مشکل کمک خواهد کرد و علاوه بر تمیز نگه داشتن مسیر کوهها، قوانین تازه برای صعود کوهنوردان وضع خواهد کرد.

قله اورست اولین بار در سال ۱۹۵۳ توسط ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای فتح شد بعد از آن تا به حال سه هزار نفر به این قله صعود کرده‌اند.

کوه اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر از سطح دریا بلندترین کوه دنیا در میان رشته کوههای هیمالیا در مرز بین چین و تبت واقع شده است.