صید شگفت‌انگیز ماهیگیر غزه

حق نشر عکس b

یک مجسمه ذیقیمت برنزی متعلق به ۲۵۰۰ سال قبل که تصور می شود پیکره آپولو، رب النوع شعر و عشق در دوره یونان باستان است، ناپدید شده است.

این مجسمه در تابستان گذشته در آبهای نزدیک به سواحل نوار غزه کشف شد و برای مدت کوتاهی جهت فروش در سایت اینترنتی ای بی، قرار داده شده بود.

جودت ابو غراب، قبلا یک کارگر ساختمانی بود ولی از سال ۲۰۰۷ که اسرائیل تحویل مصالح ساختمانی به نوار غزه را محدود کرد، مانند پدرش به شغل ماهیگیری روی آورد.

او قایق کوچکی دارد و معمولا در آبهای نزدیک ساحل ماهی صید می کند. ولی در یک روز ماه اوت گذشته، صید این ماهیگیر ۲۹ ساله اهل دیرالبلح، با همیشه تفاوت داشت.

در آن روز عموی جودت هم سرگرم ماهیگیری بود ولی بعد از مدتی به ساحل برگشت در حالی که جودت همچنان در دریا ماند.

حق نشر عکس Reuters

جودت می گوید: "من با یک قایق کوچک پاروزنی ساعت ها منتظر ماندم و نمی دانستم سرنوشت از عمق دریا برای من چه چیزی به ارمغان می آورد.

"بعضی وقت ها امواج آنچه را که در بستر دریاست، جا به جا می کند و ماهی های کوچک برای پیدا کردن غذا به آن نقطه می روند. من دیدم که ماهی ها در جایی که خیلی از ساحل دور نبود و تنها ۱۰۰ متر با خشکی فاصله داشت جمع شده بودند. به همین جهت با قایقم به آن طرف حرکت کردم و بعد داخل آب رفتم و در آنموقع بود که جسد یک نفر را که نیمی از بدنش در زیر شن مدفون شده بود مشاهده کردم."

جودت غراب، ابتدا ترسیده بود. او به داخل آب خیره شده بود ولی نمی توانست صورت این مرد را ببیند. او می گوید هنگامی که با شیرجه به عمق آب رفت و جسد را لمس کرد، مثل این بود که به یک سنگ دست زده: "من سعی کردم آن را تکان بدهم تا مطمئن شوم یک مجسمه است ولی خیلی سنگین بود. رنگ مجسمه طلایی بود؛ به همین جهت طبیعی بود که فکر کنم از طلا ساخته شده."

جودت آن محل را علامت گذاری کرد و به ساحل برگشت تا خویشاوندانش را برای کمک بیاورد. آنها برگشتند و با هم در محلی که عمقش حدود چهار متر بود زیر آب رفتند. جودت می گوید: "ما توانستیم مجسمه را تکان دهیم و یکی دو متر از محل اصلی دور کنیم و بعد از این که یک بار دیگر برای نفس تازه کردن روی آب آمدیم دو باره زیر آب رفتیم."

چهار ساعت بعد آنها توانستند مجسمه را که پیکره یک مرد لخت بود از آب بیرون بکشند. آنها مجسمه را در یک گاری قرار دادند و به طرف منزل جودت به راه افتادند.

حق نشر عکس b
Image caption وزن مجسمه ۵۰۰ کیلوگرم و ارتفاعش یک متر و۷۵ سانتیمتر است

جودت با خنده می گوید هنگامی که زنش مجسمه مرد لخت را در خانه دید صورتش را پوشاند و از او خواست که مجسمه لخت را بپوشاند.

عاطف، عموی جودت پیشنهاد کرد که مجسمه را قطعه قطعه کرده و بفروشند: "وقتی من رنگ زرد سر مجسمه را دیدم فکر کردم طلاست ولی یکی از پسرهایم پیشنهاد کرد که انگشت مجسمه را ببریم و برای امتحان به بازار ببریم.

"یادمان افتاد که یکی از اقواممان در بازاری که در همان نزدیکی بود طلا فروشی داشت. او را صدا کردیم و مجسمه را به او نشان دادیم. پس از امتحان هایی که کرد گفت مجسمه از برنز ساخته شده ولی گفت که قیمت مجسمه برنز ممکن است حتی از مجسمه ای که از جنس طلاست بیشتر باشد."

جودت به این فکر افتاد که مجسمه را برای فروش به مصر ببرد ولی تابستان گذشته ارتش مصر راه تونل هایی را که برای قاچاق از آن استفاده می شد مسدود کرده بود. این تونل ها بعد از این که جنبش اسلامگرای حماس کنترل غزه را به دست گرفت برای گریز از محدودیت هایی که مصر و اسرائیل ایجاد کرده بوند،حفر شده بودند.

پس از آن که پرس و جوی همسایگان جودت شروع شد، از یکی از خویشاوندانش که از فرماندهان گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بود خواست که در مخفی کردن مجسمه به او کمک کند.

جودت می گوید کسانی که مجسمه را بردند گفتند که پس از فروشش پاداش خوبی به او خواهند داد ولی هنوز چیزی عایدش نشده.

این مجسمه که قیمتش ۵۰۰ هزار دلار تعیین شده بود، برای مدتی روی سایت فروش اینترنتی ای بی، بود اما بعدا از روی سایت ناپدید شد.

حق نشر عکس b

یک مقام وزارت توریسم و آثار باستانی دولت حماس در نوار غزه می گوید مجسمه مورد بحث را آخرین بار در ماه اکتبر گذشته دیده و از شرایط نگاهداری اش نگران شده بود. او توضیح می دهد که رنگ مجسمه در حال تغییر بود و یکی از چشم هایش بیرون آورده شده بود.

مقام یاد شده می گوید موزه لوور درخواست به امانت گرفتن مجسمه را کرده و این تقاضا تحت بررسی قرار داشته.

وزن مجسمه ۵۰۰ کیلوگرم و ارتفاعش یک متر و۷۵ سانتیمتر است.

خبرنگار بی بی سی می گوید مقامات پلیس حماس درخواست او برای دیدن مجسمه را رد کردند.

ساکنان شمال غزه می گویند مجسمه هنوز در اختیار پیکارجویان است و آنها از تحویل دادنش به دولت حماس خودداری کرده اند.

ولی هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید بر سر مجسمه چه آمده است.