اعتراضات ونزوئلا و جنگ مجازی در اینترنت

حق نشر عکس BBC World Service

در ونزوئلا طرفداران و مخالفان دولت مشغول تظاهرات در خیابان‌ها هستند، اما جنگ "مجازی" در شبکه‌های اجتماعی هم در جریان است.

بعد از اینکه سه معترض در پایان راهپیمایی مخالفان دولت کشته شدند، در روزهای اخیر فضای توییتر در ونزوئلا پرتب و تاب بوده است.

توییتر در ونزوئلا کاربران زیادی دارد، و با توجه به اینکه اعتراضات ضد دولتی انعکاس اندکی در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی عمده کشور داشته، استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان منبع خبری رو به افزایش است.

هشتگ‌های زیادی بسیار داغ شده‌اند، و تصاویر بی‌شماری از اعتراضات در توییتر به اشتراک گذاشته شده اند.

دو هشتگ عمده مخالفان به زبان انگلیسی هستند: #prayforVenezuela و #sosVenezuela.

هردوی این هشتگ‌ها بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بار توییت شده‌اند.

این هشتگ‌ها علاوه بر ونزوئلا، در آمریکا – که شمار زیادی ونزوئلایی در آن زندگی می‌کنند – طرفداران زیادی داشته اند.

به گفته وب‌سایت تحلیلی شبکه‌های اجتماعی Socialbakers، حساب کاربری توییتر لئوپولدو لوپز، رهبر مخالفان که اخیرا خود را به نیروهای گارد ملی تسلیم کرد، در حال حاضر پرطرفدارترین حساب کاربری کشور است.

آقای لوپز از هشتگ #lasalida (خروج) استفاده می‌کند، و همین کلمه باعث شده که برخی او را به تشویق دیگران به کودتا متهم کنند.

بیلی وایسبرگ که مدیریت یک وب‌سایت بررسی توییتر در ونزوئلا را برعهده دارد، می‌گوید که دولت و هوادارانش هم به همین اندازه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

او می‌گوید آنچه که بین مخالفان و هواداران دولت در جریان است، "چیزی شبیه جنگ مجازی است". به گفته او، هر دو طرف سعی می‌کنند هشتگ مورد نظر خودشان را پرطرفدارتر کنند.

او می‌گوید که هوگو چاوز، رئیس جمهوری فقید ونزوئلا، در ابتدا از منتقدان توییتر بود، اما بعدها عضو این شبکه اجتماعی شد و به استفاده گسترده از آن پرداخت.

بعد از این بود که ونزوئلایی‌ها در سراسر این کشور به بازکردن حساب کاربری در این وب‌سایت روی آوردند. حالا بسیاری از مقامات و مراجع دولتی برای اعلام خبرهای مهم، به جای انتشار بیانیه‌های مطبوعاتی از توییتر استفاده می‌کنند.

یکی از هشتگ‌های پرطرفدار هواداران دولت #tropa، به معنای "نیروها" است، و از آن برای جلب حمایت طرفداران در طیف گسترده‌ای از مسائل استفاده می‌شود.

روز چهارشنبه ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن ۱۳۹۲)، در ساعات پس از تظاهرات دانشجویی در کاراکاس گزارش رسید که بعضی عکس‌ها از تظاهرات آن روز در توییتر بلوکه شده‌اند. توییتر هم این گزارش‌ها را تأیید کرد.

معلوم نیست چه کسی پشت این کار بوده است، اما دولت ونزوئلا به‌خاطر انتشار عکس‌های "جعلی" از کاربران شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده است. نمونه عکس‌های زیادی وجود دارد که ادعا شده در جریان اعتراضات گرفته شده اند، اما معلوم شده که در مصر، یونان و اسپانیا گرفته شده اند.

مطالب مرتبط