کودکان هنوز هم می‌میرند

طبق گزارشی که یک بنیاد خیریه کودکان منتشر کرده، با وجود پیشرفت های انجام شده هنوز هم روزانه بیش از ۱۸ هزار کودک زیر پنج سال از بیماری های قابل پیشگیری می میرند.

بنیاد خیریه صندوق نجات کودکان در گزارش خود آورده که سالانه زندگی دو میلیون نوزاد را می توان با اقدامات بهداشتی و درمانی اولیه نجات دارد .

در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۰ میلیون مادر در سرتاسر جهان بدون کمک ماما یا متخصص بهداشتی، زایمان کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

در منطقه جنوب صحرای آفریقا، این موضوع در مورد ۵۱ درصد کودکانی که به دنیا می آیند صدق می کند. در جنوب شرقی آسیا این میزان ۴۱ درصد است.

پژوهش یک گروه آمریکایی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که بیماری های عفونی و ذات الریه عوامل اصلی مرگ و میر کودکان و نوزادان هستند.

طبق گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، تنها دو درصد از کودکان ۱۲ تا ۲۳ ماهه در سودان جنوبی واکسینه می شوند.

گفته می شود که برای پیشگیری از مرده زایی و مرگ کودکان هنگام زایمان اقدامات بیشتری باید انجام بگیرد.

در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوزاد به هنگام به دنیا آمدن مردند. آمار سازمان ملل ضمن تایید این موضوع، نشان می دهد که از سال ۱۹۹۰ هر روز ۸۰۰ زن هنگام زایمان جان خود را از دست می دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

اطلاعات منطقه ای که توسط سازمان بهداشت جهانی گردآوری شده، نشان دهنده میزان مرگ و میر کودکان در آفریقا و منطقه شرق مدیترانه، که شامل کشورهایی مانند افغانستان، سودان و سوریه است.

حق نشر عکس BBC World Service

بنیاد خیریه صندوق نجات کودکان می گوید که با افزایش بودجه سرانه بهداشتی به میزان ۵ دلار در سال می توان از مرگ ۱۴۷ میلیون کودک و از ۳۲ میلیون مورد مرده زایی پیشگیری کرد.